Serin Hava Gül Rekoltesini Yükseltti!
Advert Advert Advert


Serin Hava Gül Rekoltesini Yükseltti!


Serin Hava Gül Rekoltesini Yükseltti!
Serin Hava Gül Rekoltesini Yükseltti! -

Mayıs ve haziran aylarının yağışlı ve serin geçmesi gül çiçeği rekoltesinde artışa neden oldu. Hava şartları nedeni ile 45 gün olan hasat dönemi 60 güne çıktı ve 6 bin tonluk rekolte de 8 bin tona ulaştı.

Haziran ve mayıs ayının yağışlı ve serin geçmesi dünya gül yağı üretiminin yüzde 65’inin karşılandığı Isparta’da sevinçle karşılandı. Gül çiçeği hasat dönemi olan mayıs ve haziran ayının serin ve yağışlı geçmesinin çok iyi olduğunu belirten Gül, Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, böylelikle hasat döneminin de 45 günden 60 güne uzadığını söyledi. Hasat mevsiminin uzamasının rekolteyi olumlu anlamda etkilediğini belirten Çelik, Isparta’nın dünyanın en önemli gül üretim merkezi olduğunu, kentteki gül bahçelerinde hasat döneminde sona yaklaşıldığını söyledi. Serin ve yağışlı hava sebebi ile 60 güne uzayan hasat dönemi sebebi ile rekoltenin 6 bin tondan 8 bin tona çıktığını belirten Çelik, rekoltede gül dikim alanlarında artış yaşanmasının da etkisi olduğunu söyledi.

Sezon İyi Geçti

İklim ve hava şartları açısından iyi bir sezon geçirildiğini belirten Çelik, Isparta’nın toprak yapısının, rakımının ve iklim şartlarının gül üretimi için çok uygun olduğunu, gülün serin ve güneşli bir ortama ihtiyacı olduğunu, Isparta’nın da bu şartları bulundurduğunu söyledi.

Üretim Yüzde 40 Arttı

Hava şartları ve gül dikim alanlarının artması sebebi ile yüksek rekolte elde edildiğini, Isparta’nın gül yağı açısından dünya için çok önemli bir konumda olduğunu belirten Çelik, bu yıl geçen yıla oranla üretimin yüzde 40 seviyelerinde artış gösterdiğini, önümüzdeki yıllarda bu rakamın artması için çalıştıklarını söyledi.

ekonomi gül gül yağı rekolte
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi