Hububat Alternatifinde Hasat Başladı!
Advert Advert Advert


Hububat Alternatifinde Hasat Başladı!


Hububat Alternatifinde Hasat Başladı!
Hububat Alternatifinde Hasat Başladı! -

Osmaniye’de hububat tarımına alternatif olarak yetiştirilmeye başlanan böğürtlende hasat dönemi başladı. Alternatif ürün olarak üretilmeye başlayan böğürtlende rekoltenin yüksek olması üreticiyi sevindiriyor.

Son yıllarda bölgedeki hububat tarımının getiriminin çok düşük olması sebebi ile yeni yollara başvurulduğunu belirten Kadirli İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fatih Rüştü Özeser, alternatif tarım ürünü olarak görülen böğürtlenin üretimine üretici tarafından her geçen gün ilginin arttığını, ürünün hububata göre maliyetinin düşük getirisinin ise yüksek olmasının üretici talebini artırdığını söyledi. Bölgede hububattan ziyade böğürtlen, elma, şeftali, elma, erik gibi maliyeti düşük ancak getirisi yüksek meyvelerin her geçen gün üretim alanlarının arttığını belirten Özeser, böğürtlenin bölge tarımına yeni kazandırıldığını, şu anda ürünün hasat döneminin olduğunu söyledi. Düşük maliyetin yanı sıra üründe rekoltenin de yüksek olmasının üretici açısından çok sevindirici olduğunu belirten Özeser, hububata alternatif olarak seçilen ürünlerden elde edilen üretim başarısının çok önemli olduğunu, üreticiyi bu yönde teşvik ettiğini söyledi. Böğürtlenin yetiştirilmesinin de daha az zahmetli olduğunu söyleyen Özeser, üreticinin her geçen yıl üretim alanını genişletmeyi tercih ettiğini söyledi.

Rekolte Yüz Güldürüyor

Böğürtlen hasadı hakkında açıklamada bulunan üreticiler, ürünün maliyetinin düşük ve yetiştirilmesinin daha az zahmetli olmasının kendileri açısından çok önemli olduğunu, bir kökten hasat süresince en az 10 kg ürün alındığını söyledi.

Kârı Yüksek

Ürünün getirisinin ve rekoltesinin yüksek olduğunu belirten üreticiler, şu dönemde böğürtlenin kilogram fiyatının 10 lira olduğunu, taze tüketiminin yanı sıra pasta, reçel, kozmetik ürünler gibi farklı alanlarda kullanılıyor olmasının da ürünün talep görmesine neden olduğunu, bu yüzden üreticilerin böğürtlene ilgisinin arttığını söylüyor.

ekonomi böğürtlen üretici
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi