Darphaneden Altın Üretiminde Rekor Geldi!
Advert Advert Advert


Darphaneden Altın Üretiminde Rekor Geldi!


Darphaneden Altın Üretiminde Rekor Geldi!
Darphaneden Altın Üretiminde Rekor Geldi! -

Geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında yılın ilk 6 ayında altın üretiminde rekor kırıldı. Geçen yılın tamamında 24,9 ton altın üretimi gerçekleştiren Darphane bu yılın ilk yarısında ise 25,7 tonluk altın üretimine imza attı.

2017 yılının ilk yarısı için gerçekleştirilen altın üretimi hakkında bilgi veren Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü yetkilileri bu yıl rekor altın üretimi gerçekleştiğini söyledi. Geçtiğimiz yıla kıyasla altın üretiminde büyük artış yaşandığını belirten yetkililer, yılın ilk yarısındaki üretim miktarı ile 2016 yılının şimdiden geride bırakıldığını söyledi. Geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak 17,8 ton ziynet ve 7,1 ton da sikke (Ata) altın olmak üzere toplamda 24,9 tonluk altın üretimi gerçekleştirildiğini açıklayan yetkililer, bu rakamın şimdiden geride bırakıldığını açıkladı. 2016 yılında aylık bazda en fazla üretimin yaklaşık olarak 6,8 tonluk üretim ile aralık ayında gerçekleştiğini, ekim ayında 4 ton, ocak ayında ise 2,7 tonluk üretim gerçekleştiğini belirten yetkililer, geçtiğimiz yıl en yüksek üretim miktarı adetsel bazda çeyrek atının geldiğini ve 4 milyon 552 bin 530 adet çeyrek altın basıldığını söyledi.

Darphane Mesai Yaptı

Altının gram fiyatının yıla 130,6 seviyelerinden başladığını ancak nisan ayında 154,42 lira seviyesini görerek tarihi zirve yaşadığını belirten yetkililer, talebe bağlı olarak Darphanenin de üretim mesaisinde değişikliğe gidildiğini ve mesai saatlerinin artırıldığını söyledi.

Düğün Sezonu Etkiliyor

Altın piyasası üzerinde düğün sezonunun etkisinin büyük olduğunu belirten İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Norayr İşler, sezonda hareketliliğin Kapalıçarşı başta olmak üzere sektörün tüm birimlerinde görüldüğünü, Ramazan ayının geride kalması ile birlikte Darphane ürünlerine olan talebin artacağı yönünde düşünceleri olduğunu söyledi.

çeyrek altın ekonomi kapalıçarşı darphane
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi