Ham Çelik Üretiminde Artış Yaşandı!
Advert Advert Advert


Ham Çelik Üretiminde Artış Yaşandı!


Ham Çelik Üretiminde Artış Yaşandı!
Ham Çelik Üretiminde Artış Yaşandı! -

Türkiye’nin ham çelik üretimi bu yılın ilk 5 aylık döneminde artış gösterdi. Konu hakkında açıklama yapan yetkililer, ilk 5 aylık süreçte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 oranında artış yaşandığını ve ham çelik üretiminin 15,1 milyon tona ulaştığını açıkladı.

Türkiye’nin ham çelik üretimi hakkında açıklamada bulunan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği yetkilileri, küresel çelik üretiminin 2017 yılının ilk 5 aylık sürecinde yüzde 4,7 oranında artış gösterdiğini belirtti. Küresel çelik üretiminin 694 milyon 876 bin tona ulaştığını açıklayan yetkililer, dünya çelik üretimin yaklaşık olarak yüzde 50’ sinin Çin’in sahip olduğunu söyledi. Çin’in üretiminin yüzde 4,4 oranında artış gösterdiğini ve 347 milyon tona çıktığını belirten yetkililer, Türkiye’nin ham çelik üretiminde yüzde 11,5 oranında artış gösterdiğini ve 15 milyon 93 bin ton seviyelerine çıktığını, böylelikle dünya çelik üretiminde 8’ inci sırada yer aldığını söyledi. Açıklamada 2017 yılının ilk 5 aylık döneminde demir çelik ihracatının miktar bakımından yüzde 22,5 oranında artış gösterdiğini ve 8 milyon 478 bin tona ulaştığını, değer itibari ile ise yüzde 33,7 oranında artış gösterdiğini ve 5 milyar 657 milyon dolara ulaştığını ifade ettiler.

Toparlanma Süreci

Yapılan açıklamada sektöre ilişkin değerlendirmelere de yer veren yetkililer, 2016 yılında Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiğini, yılın son aylarında itibaren dünya ekonomisinde meydana gelen olumlu gelişmelerin etkisi ile üretim ve ihracatın toparlanma sürecine girdiğini belirtti.

Demir Eksikliği Söz Konusu Değil

Yapılan açıklamada piyasada inşaat demiri bulunamadığı iddiasına da cevap veren yetkililer, sektörün iç piyasanın inşaat demiri ihtiyacını karşılayamaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını, taleplere cevap verildiğinin altı çizildi.

ham çelik ekonomi ihracat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı