Çiftçinin Yeni Umudu Siyez!
Advert Advert Advert


Çiftçinin Yeni Umudu Siyez!


Çiftçinin Yeni Umudu Siyez!
Çiftçinin Yeni Umudu Siyez! -

Buğdayın atası olarak bilinen siyez son dönemlerde artan ekim alanları ile çiftçilere yeni bir alternatif olmaya devam ediyor. Siyezin 12 bin yıllık bir geçmişi olduğunu belirten yetkililer, buğday çeşidinin kurak araziler için biçilmiş kaftan olduğunu, susuz tarım için ideal bir ürün olduğunu söylüyor.

Türkiye’deki buğday çeşitlerine yönelik yaptığı çalışmalar ile gündemde olan AÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Taner Akar ekibi ile birlikte TÜBİTAK’ın da desteğini alarak buğdayın atası olarak bilinen siyezin üretim alanlarının genişletilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 5 yıldır sürdürülen çalışmalardan başarılı sonuçların elde edildiğini, siyez buğdayın üretim alanının genişletildiğini belirten Akar, siyez buğdayı hakkında ortaya atılan birçok iddianın mesnetsiz olduğunu, Anadolu’da bu buğday türünün 12 bin yıl önceden üretilmeye başlandığını söyledi. Buğdayın ilk ortaya çıktığı yerin Diyarbakır’da bulunan Çayönü kazısı olduğunu, ilk buluntuların orda ortaya çıktığını belirten Akar, Türkiye'nin buğdayın gen merkezi olduğunu, çiftçinin binlerce yıldır bu buğday türünü yetiştirdiğini söyledi.

Üretimi Azaldı

1950 yılından sonra bu buğday türünün üretiminde azalma görüldüğünü belirten Akar, eski kayıtlarda bu buğday türünün 1,3 milyon dekar arazide üretildiğine dair bilgilerin olduğunu, ancak günümüze kadar bu rakamın çok büyük düşüş yaşadığını ve 22 bin dekar alana düştüğünü söyledi. Günümüzde bu buğday türünün Sinop, Kastamonu ve Kayseri’de üretilmeye devam ettiğini belirten Akar, ürüne son dönemlerde endüstriyel olarak şirketlerinde sahip çıkmaya başladığını ve marketlerde de yavaş yavaş görüldüğünü söyledi.

Tescillenecek

Ürün ile alakalı çalışmaların yürütüldüğünü belirten Akar, vatandaşın bu konuda yanıltılmaması için tescil başvurusu yapılacağını ve ürünün tescilleneceğini söyledi.

ekonomi siyez buğday tarım çiftçi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi