Advert Advert Advert


   

Rus Şirket Türk Akımında Macaristan’la Anlaştı

Rus Şirket Türk Akımında Macaristan’la Anlaştı

Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde önemli bir anlaşma için taraflar masaya oturdu. Macaristan ve Gazprom arasında imzalanan anlaşma kapsamında Türk Akımı projesinin Macaristan ayağı 2019 yılında tamamlanacak. Gaz sevkiyatına da çalışmaların bitmesiyle birlikte başlayacak.

Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde önemli bir anlaşma için taraflar masaya oturdu. Macaristan ve Gazprom arasında imzalanan anlaşma kapsamında Türk Akımı projesinin Macaristan ayağı 2019 yılında tamamlanacak.  Gaz sevkiyatına da çalışmaların bitmesiyle birlikte başlayacak.

Konuyla ilgili açıklama Macaristan Dışişleri Bakanı Pater Szijjarto’dan geldi. Ülkesinin Gazprom ile anlaştığını ifade eden Bakan, “Türk Akımı boru hattı gaz sevkiyatı anlaşması imzalandı” dedi.

Türk Akımı projesinin üreticisinin Rus şirket olduğuna dikkat çeken Macaristan Dışişleri Bakanı, “Ülkemizin ihtiyacı olan doğalgazı güneyden tedarik edeceğiz. Türk Akımı projesini bu kapsamda en iyi yol olarak görüyoruz” dedi.

Türk Akımı projesi ve anlaşma hakkındaki açıklamayı Rusya’dan yapan Macaristan Dışişleri Bakanı, proje dahilindeki gaz sevkiyatının 2019 yılı itibari ile başlayacağını kaydetti. Doğalgaz temini konusunda ise Macaristan’ın yeni bir yol haritası çizebileceğinin sinyallerini verdi.

Türk Akımı projesinin Macaristan için önem arz ettiğini ifade eden Szijjarto, Romanya’dan sevk edilen doğalgaz konusuna da değindi. Romanya’nın sevkiyatta bağlantıyı çift taraflı yapmadığını bildiren Bakan, Hırvatistan’ın LNG terminali inşaatında ilerleme kaydetmediğini de söyledi. Tüm bu gelişmelerin Orta Avrupa ülkelerinde enerji güvenliği noktasında büyük sorunlara yol açtığının altını çizdi. Bu nedenle ülkesinin güneyden sağlanacak doğalgaz sevkiyatına önem verdiğini kaydetti. Bunların yanı sıra güneyden alınacak gazın ulusal enerji güvenliği içinde önemli olduğuna vurgu yaptı.

Macaristan Dışişleri Bakanı açıklamasına “Türk Akımı Projesi'nden sevkiyatın başlaması halinde Macaristan enerji güvenliği noktasında büyük bir yol almış olacak. Bu kapsamda bu gün imzaları atılan anlaşma bizler için büyük bir adım oldu” ifadelerini de ekledi. 

türk akımı doğalgaz boru hattı projesi gazprom macaristan anlaşma rus enerji şirketi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ayda 1.000 TL Ödemeler ile Konut Kredisi Denizbank'tan!
Ayda 1.000 TL Ödemeler ile Konut Kredisi Denizbank'tan!
Türkiye İş Bankası'ndan Kefilsiz, Anında 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Detayları!
Türkiye İş Bankası'ndan Kefilsiz, Anında 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Detayları!