Kuzugöbeği Mantarı İhracatında Kastamonu Başı Çekiyor!
Advert Advert Advert


Kuzugöbeği Mantarı İhracatında Kastamonu Başı Çekiyor!


Kuzugöbeği Mantarı İhracatında Kastamonu Başı Çekiyor!
Kuzugöbeği Mantarı İhracatında Kastamonu Başı Çekiyor! Çiğdem Yeniay -

Kuzugöbeği mantarı ihracatının adresi Kastamonu, Avrupalı ülkelerin siparişlerine yetişmekte zorlanıyor. İhracatın en fazla yapıldığı ülke ise Fransa!

Kuzugöbeği mantarı ihracatının adresi Kastamonu, Avrupalı ülkelerin siparişlerine yetişmekte zorlanıyor.

Avrupalı ülkelerin kuzugöbeği mantarına ilgisi her geçen gün biraz daha artıyor. Kastamonu’da faaliyet gösteren ihracatçı firma bu mantarları hem dondurulmuş hem de taze olarak Avrupalı ülkelere gönderiyor.

Kuzugöbeği ihracatı yapan firmanın yetkilisi bu mantarların ormanlık alandan kendiliğinden yetiştiğini, köylülerin kuzugöbeklerini topladıklarını ve firmalarına sattıklarını ifade etti. Ürünlerin fabrikada işlendiğini kaydeden yetkili, kuzugöbeği mantarlarının paketler halinde dondurulmuş ve taze olarak ihracata hazırlandığını söyledi.

Firmalarının sadece Kastamonu’da toplanan ürünleri değil tüm yurttan alım yaptıklarının altını çizen yetkili, 15 senedir kuzugöbeği ticareti yaptıklarını belirtti.

Firmanın ortakları arasında yer alan Sıtkı Vefaoğlu, ürün alımlarının Egeden Akdeniz’e kadar uzandığını, fabrikaya gelen ürünlerin boyutlarına göre sınıflandırıldığını ve fabrikada bazı işlemlerden geçtiğini aktardı.

Vefaoğlu tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin mantar türleri konusunda bol çeşide sahip olduğunun altı çizildi. “Köylüler için bu ürünün bol miktarda bulunması oldukça önemli. Köylüler para harcamadan, mantar toplayarak geçimlerini sağlayabiliyor” şeklinde konuşan Vefaoğlu, “Fiyatlar mantarın ilk çıktığı dönemlerde çok yüksek seviyelere çıkıyor. İlk etapta kilo fiyatı 150 ile 200 lira arasında değişiyor. Sonrasında ise 90 ile 100 lira arasından alıcı buluyor” dedi.   

Firmalarında işlenen kuzugöbeği mantarlarının iç pazardan çok dış satım için hazırlandığını kaydeden yetkili, yıllık bazda 200 tona ulaştıklarını söyledi. İşlenen ürünlerin başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç edildiğini kaydetti.

Avrupalıların kuzugöbeği mantarına olan ilgisinin altında yatan neden öncelikle damaklarına uygun bir lezzete sahip olması olarak gösterilirken, bu mantar türünün içerinde barındırdığı protein değeri de tüketimin artmasında önemli bir rol oynuyor. 

kuzugöbeği mantarı ihracatı kuzugöbeği mantarı kastamonu fransa ihracat kuzugöbeği mantarı kaç lira
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi