Almanlar ve Ruslar Türk Kirazından Vazgeçmiyor!
Advert Advert Advert


Almanlar ve Ruslar Türk Kirazından Vazgeçmiyor!


Almanlar ve Ruslar Türk Kirazından Vazgeçmiyor!
Almanlar ve Ruslar Türk Kirazından Vazgeçmiyor! -

Dünya pazarında kalitesi ve aroması ile her geçen gün daha çok talep gören Türk kirazından Almanlar ve Ruslar vazgeçemiyor. Türk kirazındaki ihracat rakamı 100 milyon dolara ulaştı.

İhracat alanında her geçen gün olumlu ve güzel haberler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz son 2 yıl içerisinde bozulan Türk – Rus ilişkilerinin düzelmeye başlaması ihracat alanında önemli gelişmelerin yaşanmasına enden oluyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen ihracat oranları hakkında bilgi veren Uludağ İhracatçı Birlikleri yetkilileri, dünya pazarında Türk kirazının aroması ve kalitesi ile her geçen gün daha fazla talep gördüğünü ve ürünün Pazar yelpazesinin genişlediğini söyledi. Birliğin verilerinden derlenen bilgilere göre 2016 yılının ilk 6 aylık sürecinde 42 ülkeye 50 bin 630 ton kiraz ihracatı gerçekleştiren ve 137 milyon 699 bin dolar kazanç elde eden Türkiye, 2017 yılının ilk 6 aylık döneminde ise aynı ülkelere 103 milyon 392 bin dolarlık kiraz ihracatı gerçekleştirdi. Bu yıl toplamda 37 bin 754 ton kiraz ihraç edildiğini belirten yetkililer, Türk kirazının kalitesi ve aroması ile diğer kirazlardan ayrıldığını söyledi.

Almanya’ya İhracat Oranı Yüksek

Kiraz alanında yapılan ihracat konusunda bilgi veren yetkililer, Türk kirazını en çok Almanların ve Rusların talep ettiğini söyledi. Yurt dışına gönderilen kirazın üçte birini Almanya'nın aldığını belirten yetkililer, Almanya’yı Rusya’nın takip ettiğini söyledi.

Suriye İhracatı Arttı

Kiraz ihracatında Almanya’nın ve Rusya’nın başı çektiğini belirten yetkililer, geçtiğimiz yıl sadece 3 ton kiraz ihraç edilen Suriye’de büyük gelişme yaşandığını söyledi. Bu yıl Suriye’ye 162 ton kiraz ihraç edildiğini ve 61 bin dolar kazanç elde edildiğini belirten yetkililer, bu ülkeye yapılan ihracattaki artışın 54 kat olduğunu söyledi.

ihracat kiraz ekonomi Rusya Almanya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı