Advert Advert Advert


   

Dolar Hareketleniyor! 3,64 Seviyesini Gördü!

Dolar Hareketleniyor! 3,64 Seviyesini Gördü!

Uzun süredir sakinliğini koruyan dolarda hareketlilik başladı. Güne yükseliş ile başlayan dolar gün içerisinde 3,6425 seviyelerine kadar yükseldi.

Bir dönem tarihi zirvesini gören dolar son zamanlarda en sakin dönemlerinden biri yaşıyordu. Yükselişe geçtiği dönemlerde ülke genelinde dolarını bozdur kampanyaları düzenlenmiş ve doların ateşinin düşmesi için yoğun çaba sarf edilmişti. Yapılan tüm çalışmalar sonuç vermiş ve dolar tarihi zirvesinden yavaş yavaş inmiş ve normal 3,50 seviyelerinde uzun süre kalmıştı. Ancak son günlerde küresel piyasalarda yaşanan hareketlilik doların seyrinde de değişiklik yaşanmasına neden oluyor. Dün küresel piyasalarda dolar talebinin artmasına paralel olarak dolarda harekete geçmiş ve 3,6398 seviyesine kadar yükselmişti. Bir önceki günün kapanışına göre daha hareketli olan ve yüzde 0,38 oranında artış gören dolar günü 3,6198’den tamamladı. Küresel piyasaların dolar talebine karşı hareketlenmeye başlayan dolar iç piyasalarda da hareketlilik yaşanmasına neden oluyor.

Yükselişi Devam Etti

Dün günü bir önceki güne göre yüzde 0,38 artış ile kapatan dolar güne yükseliş ile başlamaya devam etti. Hafta boyu bir yükseliş eğiliminde olan ve bu yörüngede seyrini devam ettiren dolar, 3,6473 seviyesine çıkarak 21 Nisan 2017 tarihinden itibaren en yüksek seviyesine ulaştı. Dolar bugün sabah saatlerinde yüzde 0,63 değer kazancı yaşayıp 3,6425 seviyelerinde dengelenirken Euro ise yüzde 0,50 oranında artış gösterdi ve 4,1610 seviyesine ulaştı.

Piyasalar Olumsuz Karşıladı

Doların yükselişi hakkında yorumda bulunan analistler, ABD’de dün açıklanan ISM imalat dışı endeksin beklentileri aştığını, ADP özel sektör istihdamı verisinin ise tahminlerin altında bir artış gösterdiğini, yaşanan bu gelişmelere ECB tutanaklarının da eklenmesi ile daha sıkı para politikasının çok uzakta olmadığı sinyalinin verildiğini ve piyasaların bu durumu olumsuz karşıladığını söyledi.

dolar ekonomi küresel piyasalar döviz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!