HES Rüzgarları Geliyor!
Advert Advert Advert


HES Rüzgarları Geliyor!


HES Rüzgarları Geliyor!
HES Rüzgarları Geliyor! -

Bu yaz HES rüzgarları esecek. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre önümüzdeki 3 ay içerisinde 256,4 megavat kapasitede 10 HES için teklifler alınacak ve ihaleler başlatılacak.

Son dönemlerde gündemde oldukça önemli bir yer tutan yenilenebilir enerji konusunda yetkililer yeni bir açıklama yaptı. Türkiye’nin sahip olduğu coğrafi özellikler itibari ile çok büyük bir potansiyeli olduğunu belirten yetkililer, bu alanda yapılan çalışmaların kısa sürede içerisinde olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlayacağını söyledi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yapılan açıklamalara göre bu yaz HES rüzgarları esecek. Konu hakkında açıklama yapan ÖİB yetkilileri önümüzdeki 3 aylık zaman dilimi içerisinde HES için yeni adımlar atılacağını açıkladı. 2017 yılının yaz dönemini kapsayan 3 aylı süreçte toplam 256,4 megavat kapasiteye sahip olan 10 adet hidroelektrik santrali (HES) için tekliflerin alınmaya başlayacağını ve bu alandaki ihalelerin başlatılacağını belirten yetkililer, söz konusu kapasitenin özelleştirilmesi sayesinde 1,5 milyar lirayı aşan bir gelir elde edileceğini açıkladı.

Son Teklifler

ÖİB verilerinden elde edilen bilgilere göre ilk olarak Afyonkarahisar'da bulunan ve 3 megavat kurulu güce sahip Dinar 2 HES için 14 Ağustos 2017 tarihinde son teklif alınacak. Balıkesir’de bulunan 20 megavat kapasiteye sahip olan Manyas HES için ise isteyenler son tekliflerini 21 Ağustos 2017 tarihine kadar verebilecekler.

1,5 Milyar Lira Üzerinde Gelir

ÖİB’inin özelleştirme programında yer alan 256,4 megavatlık söz konusu 10 HES'in özelleştirilmesi ile birlikte, geçen ihalelerde verilen teklifler dikkate alındığında, toplamda 1,5 milyar liranın üzerinde bir gelir elde edilmesi bekleniyor.

ekonomi ÖİB HES ihale
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018