Tüketici Kredi Kartına Dokunmaktan Korkuyor!
Advert Advert Advert


Tüketici Kredi Kartına Dokunmaktan Korkuyor!


Tüketici Kredi Kartına Dokunmaktan Korkuyor!
Tüketici Kredi Kartına Dokunmaktan Korkuyor! -

BKM verilerine göre tüketici kredi kartlarına karşı kendisini korumaya almaya çalışıyor. Konu hakkında açıklama yapan yetkililer, tüketicilerin son dönemlerde kredi kartına dokunmaktan korktuğunu, kredi kartı faizlerinin yüksek olmasının tüketiciyi çekimser bıraktığını söyledi.

Çağımızın vazgeçilmezi olan kredi kartları ve bankacılık işlemleri her ne kadar son yıllarda çok popüler olsa da Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre tüketiciler kredi kartı ile arasına mesafe koymaya çalışıyor. Hane halkı harcamalarındaki kartlı ödemelerin payının 2012 yılında yüzde 35 seviyelerinde seyrettiğini belirten yetkililer bu rakamın son bir yıldaki harcamalar göz önünde bulundurulduğunda yüzde 39 seviyesine çıktığını söyledi. Hane halkı harcamalarında kartlı ödemlerin payının son 5 yıllık süreçte yüzde 4 seviyesinde artış gösterdiğini belirten yetkililer, tüketicinin bu konuda daha çekimser davrandığını açıkladı. Konu hakkında detaylı bilgi veren Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ferda Hekimci, tüketicinin son dönemlerde kredi kartına dokunmaktan korktuğunu söyledi.

Faizler Yüksek Geliyor

Tüketicilerin kredi kartına dokunmak istemediğini belirten Hekimci, tüketicinin bankaların uyguladığı faiz, komisyon ve kredi kartı aidatlarından korunmak için adeta pasif bir direnç gösterdiğini, bu alanda yapılan ücretlendirmelerin tüketici açısından çok zorlayıcı olduğunu söyledi.

Şikayetlerde Haklı Çıktılar

TÜDEF olarak bankaların tüketiciye karşı uyguladıkları bu işlemler konusunda bilinç oluşturmak için çok çalıştıklarını belirten Hekimci, 2015 yılına bu alanda yapılan şikayetler adına yapılan başvurularda tüketicinin yüzde 94 oranında haklı bulunduğunun altını çizdi.

Tüketici Kartı Kullanırken İyi Düşünmeli

Bankaların sağlamış olduğu tüm teknolojik imkanlara rağmen tüketicinin bu konuda kredi kartına elini atarken çok düşünmesi gerektiğini belirten Hekimci, bilinçli tüketicinin bu konuda ihtiyatlı davrandığını, gelir düzeyi düşük tüketicilerin ertelenemeyen gereksinimiler için kredi kartı kullanmak zorunda kaldığını söyledi.

kredi kartı faiz ekonomi bankalar tüketici
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi