En Sıcak Günde Elektrik Tüketim Rekoru Kırdılar!
Advert Advert Advert


En Sıcak Günde Elektrik Tüketim Rekoru Kırdılar!


En Sıcak Günde Elektrik Tüketim Rekoru Kırdılar!
En Sıcak Günde Elektrik Tüketim Rekoru Kırdılar! -

Mevsim normalleri üzerinde gerçekleşen sıcaklılar yüzünden zor bir süreç geçiren ülkemizde elektrik kullanımı da rekor seviyeye ulaştı. En sıcak gün olarak belirlenen 3 Temmuz tarihinde İstanbul Avrupa yakasında elektrik kullanımı yüzde 45,6 seviyesinde artış gösterdi.

Mevsim normalleri üzerinde gerçekleşen sıcaklıklar ülkenin her yerinde aşırı elektrik kullanıma neden oldu. Afrika sıcakları olarak belirtilen sıcak günlerde elektrik tüketiminde üst sıralara tırmanılırken İstanbul bu alanda birinciliği kimseye bırakmadı. Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'den (BEDAŞ) yapılan açıklamaya göre en sıcak gün olarak belirlenen 3 Temmuz tarihinde elektrik tüketiminde 928 bin megavatsaat ile tüm zamanların tüketim rekoru kırıldı. Afrika sıcakları nedeni ile ülke genelinde elektrik tüketiminin çok yüksek olduğunu, ancak İstanbul’da bu rakamın hiç de küçümsenmeyecek seviyede olduğunu belirten yetkililer, BEDAŞ’ın yüksek talebe yönelik daha önceden bu alanda hazırlıklı olduğunu ve tüketimde yaşanan yüzde 45,6 seviyelerindeki artışa rağmen kesintisiz elektrik temini sağlandığını açıkladı.

Avrupa Yakası Birinci

Bu yıl Afrika sıcakları sebebi ile aşırı elektrik tüketimi gerçekleştiğini belirten yetkililer İstanbul'un Avrupa yakasında 2016 yılının 3 Temmuz tarihinde 52 bin 755 megavat saatlik elektrik tüketimi olduğunu, bu yıl aynı tarihteki elektrik tüketiminin ise 76 bin 842 megavatsaate ulaştığını, talepteki bu artışta en sıcak günün pazartesi gününe denk gelmesinin etkili olduğu belirtildi.

Tedbirler Alındı

Sıcak havaya sanayi üretiminde gerçekleşen artışın da eklenmesi ile birlikte Avrupa yakasındaki elektrik tüketiminin artmasının gerçekleştiğini belirten yetkililer, Türkiye genelindeki elektrik tüketiminin yüzde 8,5 ‘inin Avrupa yakasında gerçekleştiğini söyledi. Yetkililer bu dönemde herhangi bir sıkıntının yaşanmaması için günler öncesinden tedbirlerin alındığını ve olası arızalara karşı personelin hazır bekletildiğini söyledi.

ekonomi elektrik tüketim BEDAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı