Advert Advert Advert


   

Mucize Bitki Gaziantep’te Yetiştirilecek!

Mucize Bitki Gaziantep’te Yetiştirilecek!

Mucize bitki olarak bilinen ve pek çok sektörde kullanılan Moringa Oleifera’nın yeni vatanı Gaziantep oluyor. Türkiye’de ilk defa yetiştirilecek olan bitki ana vatanı olan Hindistan’dan getirilerek yetiştirilecek ve dünya pazarına sunulacak.

Dünya çapında sahip olduğu kültürel özellikler ve eşsiz mutfağı tanınan Gaziantep yeni bir alanda adını duyurmaya hazırlanıyor. Mucize bitki olarak adlandırılan ve tohumundan, yaprağına, köküne kadar kozmetikten, sağlığa, hayvancılığa ve sanayiye kadar pek çok alanda kullanılan moringa oleifera Türkiye’de bir ilk olarak Gaziantep’te yetiştirilmeye başlayacak. Konu hakkında detaylı bilgi veren Gaziantep Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, bitkinin ana vatanının Hindistan olduğunu, dünya pazarında bitkinin payının her geçen gün büyüdüğünü, bitkinin Gaziantep’te yetiştirilmesi için projenin hazırlandığını açıkladı. Proje kapsamında yetiştirilen moringa fidelerinin Gaziantepli kadın çiftçiler tarafından toprakla buluşturulduğunu belirten İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisi ve proje koordinatörü Aysel Eskici, çiftçilerin bu bitkiden 2 ila 3 aylık süre içerisinde yaprak hasadı yapabileceğini 6 ila 9 ay içerisinde ise tohum hasadı yapabileceğini söyledi.

Moringa Kadınlara Emanet

Bitkinin dünya pazarında önemli bir yeri olduğunu ve bu kapsamda "Mucize Bitki Moringa'nın Kadın Çiftçilerle Türkiye Tarımına Kazandırılması" isminde bir proje hazırlandığını ve bakanlık tarafından da onay alındığını belirten Eskici, bu üretimin Türkiye için bir ilk olacağını ve bitkinin üretiminin kadınlar tarafından yapılacağını söyledi.

Geniş Alanda Kullanımı Var

Moringa’nın mucize bitki olarak adlandırıldığını belirten Eskici, bitkinin dünyada gittikçe büyüyen bir pazara hitap ettiğini, beslenme alanında, kozmetikte, hayvancılıkta, tıpta ve sanayide kullanıldığının altını çizdi. Eskici proje kapsamında moringa üretimi gerçekleştirecek kadın çiftçilere İŞKUR destekli sertifikalı kurs ile eğitim verildiğini sözlerine ekledi.

moringa mucize bitki ekonomi gaziantep
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!