Balon Turizmi 18 Milyon Avro Kazandırdı!
Advert Advert Advert


Balon Turizmi 18 Milyon Avro Kazandırdı!


Balon Turizmi 18 Milyon Avro Kazandırdı!
Balon Turizmi 18 Milyon Avro Kazandırdı! -

Doğal güzellikleri ile yerli yabancı pek çok turistin ilgisini çeken Kapadokya her geçen gün daha popüler olmaya devam ediyor. Kapadokya’da düzenlenen sıcak hava balonu turları ile muhteşem manzara seyreden turistler bölge ekonomisine 18 milyon avroluk katkıda bulundu.

Turizm cenneti olarak görülen ülkemizde turizm alanında yürütülen çalışmalar her geçen gün olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Peribacaları ve doğal kaya oluşumları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Kapadokya sıcak hava balonları ile de oldukça popüler hale geldi. Bölge ekonomisine büyük katkı sağlayan sıcak hava balonları bu yılın ilk 6 ayında ciddi bir kazanç elde edilmesini sağladı. Kapadokya'nın dünya sıcak hava balonculuğunun merkezi haline geldiğini belirten Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, yılın ilk 6 ayında balon turuna 120 bin turistin katıldığını ve bölge ekonomisine 18 milyon avroluk katkı sağlandığını söyledi.

40 Milyon Avro Bekleniyor

Kapadokya’nın yılın her ayında uçuş yapılabilme özelliğine sahip olduğunu, doğal güzelliklerinin çok cezbedici olduğunu belirten Dinler, yıl sonuna kadar 300 bin turistin sıcak hava balon turuna çıkmasını beklediklerini ve ekonomiye 40 milyon avro katkı sağlaması beklendiğini açıkladı.

İstihdama Katkı Sağlıyor

Şu dönemde Kapadokya’da sıcak hava balon turu düzenleyen 25 firmanın bulunduğunu ve firmaların bölge ekonomisine de ciddi katkıları olduğunu belirten Dinler, sektörün istihdama önemli katkısının olduğunu ve 2500 kişiye iş imkânı sağlandığını söyledi.

Fiyatlar Uygun

Sıcak hava balon turunun dünyadaki örnekleri ile kıyaslandığında fiyatların söylendiği kadar çok pahalı olmadığını belirten Dinler, fiyatların yerli turistler tarafından yüksek bulunduğunu yabancı turistlerin fiyat konusunda sıkıntısının olmadığını söyledi.

turizm ekonomi balon turizmi kapadokya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!