Advert Advert Advert


   

BES’te 600 Milyon Lira Toplandı!

BES’te 600 Milyon Lira Toplandı!

Otomatik BES’te toplanan para kısa süre içerisinde 600 milyon liraya ulaştı. Otomatik dahil olan 2,5 milyon katılımcı ile birlikte BES’te toplam katılımcı sayısı 7 milyona yaklaştı.

Dünya genelinde sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı olarak görülen Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) katılım otomatik hale gelmesi ile birlikte katılım oranı kısa sürede arttı. Türkiye’de geçmişi 13 – 14 öncesine dayanan BES’in otomatik hale getirilmesi hem vatandaşların emeklilik döneminde refah seviyelerinin artmasını hem de ekonomide sıcak paranın bulunmasını sağlıyor. 2017 yılının başı itibari ile BES’in otomatik hale gelmesi ile yılın ilk 6 ayında BES’e otomatik katılım sayısı 2,5 milyon kişiye ulaştı. Bireylerin emeklilik dönemlerinde refah seviyelerinin düşmemesi için BES'in bir tedbir olduğunu belirten yetkililer, vatandaşların yurt içinde ve yurt dışında uzun vadede tasarruf seviyesinin yükselterek oluşturdukları fonlar ile ülke ekonomisine katkı sağladığını söyledi. BES’in otomatik olması ile birlikte 6 aylık süreçte 600 milyon 136 bin 238 liranın birikmesinin sağlandığını belirten yetkililer, BES’in hem vatandaşlar hem de ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Otomatik Katılım İle Sayı Arttı

Yılbaşından itibaren otomatik katılımın sağlanması ile BES’teki katılım sayısında büyük artış yaşandığını belirten yetkililer, sistemin yılbaşında ve nisan ayında kademeli olarak işleme girdiğini ve sistemin bu şekilde ilerlediğini söyledi.

Toplam Katılımcı Sayısı 7 Milyona Yaklaştı

30 Haziran 2017 tarihi itibari ile BES’teki toplam katılımcı sayısının 6 milyon 811 bin 854 kişiye ulaştığını belirten yetkililer, söz konusu tarih itibari ile BES’ten emekli olan kişi sayısının ise 55 bin 535’e ulaştığını söyledi. Yetkililer kademeli geçişin devam ettiğini 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile herkesin BES’li olacağını söyledi.

BES ekonomi birikim otomatik BES
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!