Şimşek: Para Cezaları Güncellenecek!
Advert Advert Advert


Şimşek: Para Cezaları Güncellenecek!


Şimşek: Para Cezaları Güncellenecek!
Şimşek: Para Cezaları Güncellenecek! -

Şimşek, kabahatler ile cezalar arasındaki ölçüsüzlük için çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Şimşek, yetkisiz faaliyet gösterenlere bundan sonraki süreçte daha yüksek yaptırımların uygulanacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 567 Sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun'un 1930 yılında yürürlüğe giren bir kanun olduğunu, mevzuatın nakit para veya nakit para olarak kullanılan her türlü bono, çek, poliçe ve diğer menkul kıymetler ve kıymetli taşların iç piyasadaki tedavülüne ilişkin usul ve esasları kapsadığını söyledi. Kanunda değişiklikler yapılması için Hazine Müsteşarlığı tarafından gerekli çalışmaların başlatıldığını, söz konusu değişiklik sonrasında mevzuatın daha anlaşılır hale gelmesinin sağlanacağını ve kabahatler ve cezalar arasındaki ölçüsüzlüğün ortadan kalkmasının sağlanacağını söyledi. Bazı kabahatlerin caydırıcılık gücünün artırılması gerektiğini bu yüzden idari para cezalarında güncelleme yapılacağını belirten Şimşek, kanunda yapılan yeni düzenleme ile uygulamada boşluk yaratan durumların önüne geçileceğini söyledi.

Döviz Büroları İçin De Önemli

Kanunda yapılacak değişikliğin halen yürütülen döviz bürolarına ilişkin mevzuat çalışmalarını da kapsadığını ve çok büyük önem arz ettiğini belirten Çelik, mükelleflerin ve vatandaşların bu konudaki mağduriyetinin önüne geçmek için her türlü çalışmanın titizlikle yapılacağının altını çizdi. Yetkisiz faaliyet gösteren kişi ve kuruşların gerçekleştirdiği işlemlerin kayıt dışılığın artmasını sağladığını belirten Şimşek, bu durumun ekonomiye olumsuz etkileri olduğunu ve döviz alım – satım piyasasında haksız rekabete yol açtığını söyledi.

Cezalar Güncellenecek

Yetkisiz faaliyetlerdeki caydırıcılığı artırmak istediklerini belirten Şimşek, kanuna yeni yaptırımların ekleneceğini ve bu konuda yüksek idari para cezalarının uygulanacağını söyledi. Şimşek kabahatler ve cezalar arasındaki ölçüsüzlüğün kanundaki değişiklik sonunda ortadan kalkacağını söyledi.

ekonomi para cezaları idari para cezası döviz büroları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!