Advert Advert Advert


   

Palandöken: Zorunlu Trafik Sigortasının Esnafın Zararına!

 Palandöken: Zorunlu Trafik Sigortasının Esnafın Zararına!

​Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyon Genel Başkanı olan Bendevi Palandöken yapmış olduğu bir açıklamasında zorunlu tutulan trafik sigortasının esnafın zararına olduğunu dile getirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyon Genel Başkanı olan Bendevi Palandöken yapmış olduğu bir açıklamasında zorunlu tutulan trafik sigortasının esnafın zararına olduğunu dile getirdi.

Zorunlu trafik sigortasında kullanılan havuz sisteminin, esnaf için faydalı olmak yerine zararlı olacağını ifade eden TESK Başkanı Bendevi Palandöken, 40 yıl boyunca trafiğe çıkan ve hiçbir kazaya karışmamış olan esnafın riskli olarak görülmesi hem sigorta mantığına hem de sigorta sistemine ters bir durum olduğunu anlattı. Bu sistemin çözüm değil de sorun yaratacağını belirten Palandöken, kalıcı olacak çözümler için daha çok kazaların azalmasına yönelik politikaların üretilmesi gerektiğini de açıklamalarına ekledi.

Bendevi Palandöken, hayata geçirilen bu yeni havuz sisteminin, yalnızca sigorta şirketleri için poliçe düzenlemekten kurtulmaları adına gerçekleştirildiğini anlatarak, söz konusu olan bu havuza giren tüm ticari araçların sigorta primlerinin yüzde 5.9 ile yüzde 27,3 civarında artacağını, kaza sayısı artan araçların primleri artarken hiç kaza yapmayan araçlarında primlerinin bu sistem ile artacağını belirtti. Bu sebeple sistemin, esnafın ödediği zorunlu trafik sigortası priminin de artmasına neden olacağını, halbuki çözüm yolunun primlerde yapılan artıştan önce trafik kazalarının önüne geçilmesi için politika üretilmesi gerektiğini de ifade etti.

Uzun süredir Türkiye’nin her bölgesinin aynı kaza riskine sahip olmadığını anlatmaya çalıştıklarını da belirten TESK Genel Başkanı, İstanbul’da çalışan taksici ile Ağrı’da çalışan taksici için riskin aynı olmadığını, hatta aynı ilin farklı ilçelerinde bile farklı riskler olduğunu, bu nedenle risklerin bölgesel olarak tespit edilip ona göre tavan fiyat uygulanması gerektiğini açıklamalarına ekledi.

Zorunlu trafik sigortası TESK Başkanı Bendevi Palandöken kaza riski tavan fiyat uygulanması
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!