Advert Advert Advert


   

Başbakan Yardımcısı Yabancı Foreks Şirketlerine Yönelik Düzenleme Yapıldığını Açıkladı

Başbakan Yardımcısı Yabancı Foreks Şirketlerine Yönelik Düzenleme Yapıldığını Açıkladı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yurt içi yerleşiklerin, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından görevlendirilmeyen yabancı foreks şirketleri üzerinden işlem görülmesi içn yapılan düzenlemeye yönelik yaptığı açıklamasında, SPK’dan izin almayan yurt dışında yer alan foreks şirketlerine Türk vatandaşlarının yatırım yapamayacaklarını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yurt içi yerleşiklerin, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından görevlendirilmeyen yabancı foreks şirketleri üzerinden işlem görülmesi içn yapılan düzenlemeye yönelik yaptığı açıklamasında, SPK’dan izin almayan yurt dışında yer alan foreks şirketlerine Türk vatandaşlarının yatırım yapamayacaklarını belirtti. Kaynakların yurt dışına gitmesini engellemek adına bu düzenlemenin yapıldığını ve bunun doğru bir kural olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Nurettin Canikli basın mensuplarına yapmış olduğu bu açıklamada, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmiş olan bu düzenlemenin, Türkiye’de yerleşik olan kişiler, kaldıraçlı  işlemler ve kaldıraçlı işlemlerle aynı şartlara tabi olduğu tespit edilmiş olan türev araçlarının sadece Sermaye Piyasası Kurulu tarafından görevlendirilmiş olan kuruluşlar vasıtasıyla alım – satımının düzenlendiğini söyledi.

Konuşmalarında, Şubat ayında gerçekleştirilen bu düzenleme ile foreks işlemlerinde yer alan kaldıraç oranını 1’e 100’den 1’e 10’a kadar düşürmüş olduklarını da hatırlanan Başbakan Yardımcısı, daha önceki hali ile tam bir kumarhane gibi olduğunu, buradan istediğini alamayan vatandaşların dijital ortamda uluslararası faaliyet gösteren başka piyasalar yönelmiş olduklarını açıkladı. Bu nedenle de vatandaşların yabancı piyasalara yönelmesini engellemek ve kaynak çıkışını önlemek için bu düzenlemenin gerçekleştirilmiş olduğunu da belirtti.

Foreks Nedir?

İki farklı ülkenin para birimi arasında var olan değişim oranlarından yararlanarak döviz ticareti gerçekleştirilen tüm uluslararası piyasalara foreks denir.

Bir gecelik küresel işlem hacminin trilyon dolar seviyesinde olduğu açıklanan foreks piyasasında işlem gerçekleştiren Türkiye yerleşikli kişilerin sayısının yaklaşık olarak 15 bin civarında olduğu düşünülüyor.   

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli foreks Sermaye Piyasası Kurulu döviz ticareti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!