Advert Advert Advert


   

Kiraz Yüz Güldürüyor!

Kiraz Yüz Güldürüyor!

Kiraz bu yıl üreticinin yüzünü güldürdü. Napolyon kirazı olarak bilinen kirazın fiyatının 7 lira seviyelerinde seyretmesi üreticiyi memnun ediyor.

Kiraz bu yıl hem üreticiyi hem de ihracatçıyı memnun ediyor. Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde yetiştirilen kirazlar hem yurt içinde hem de yurt dışında oldukça talep gören bir ürün haline geldi. İhraç edildiği Avrupa ülkelerinde Türk kirazı olarak bilinen Ziraat – 900 cinsi kiraz ülkemizde genellikle Napolyon kirazı olarak biliniyor. Kirazın bu yıl hem üreticiyi hem de ihracatçıyı memnun ettiğini ve yüzleri güldürdüğünü belirten yetkililer, kirazdaki memnuniyette fiyat ve rekoltenin önemli olduğunu söyledi. Afyon’un Sultandağı ilçesinde Türkiye’nin kiraz üretiminin yaklaşık olarak yüzde 10’ unun gerçekleştiğini belirten yetkililer, ay başında başlayan kiraz hasadının devam ettiğini ve şu an için hasadın gayet güzel ilerlediğini söyledi.

İhracatta Önemli Ürün

Kirazın ihracat açısından önemli bir ürün olduğunu belirten yetkililer, ihracat sıralamasında Almanya ve Rusya’nın ilk sıralarda yer aldığını, bunun dışında dünyanın pek çok ülkesine ihracat gerçekleştirildiğini söyledi. Bu yıl kiraz fiyatının 7 lira seviyelerinde seyretmesinin üretici açısından çok sevindirici olduğunu belirten yetkililer, üreticinin yüzünün bu sayede güldüğünü söyledi.

Rekolte Sevindirici

Kirazda fiyatların yüz güldürdüğünü belirten yetkililer, rekoltenin yüksek olmasının da üretici açısından çok önemli olduğunu, geçen yıl da ürün çok olduğunu ancak para etmediği için üreticiyi memnun etmediğini, bu yıl hem fiyat hem yüksek rekoltenin memnuniyet sağladığını söyledi.

İhracatta Arttı

Bu yıl ihracatında artış gösterdiğini belirten yetkililer, Almanya, İngiltere, Rusya ve ABD’ye yapılan ihracatlar da artış yaşandığını, ilçede üretilen kirazın her yıl yüzde 50’sinin ihraç edildiğini söyledi.

kiraz ihracat ekonomi napolyon kiraz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!