Mor Soğana Coğrafi İşaret Gelecek!
Advert Advert Advert


Mor Soğana Coğrafi İşaret Gelecek!


Mor Soğana Coğrafi İşaret Gelecek!
Mor Soğana Coğrafi İşaret Gelecek! -

Balıkesir’in Erdek ilçesinde yetiştirilen mor soğana coğrafi işaret alınması için yetkililer harekete geçti. Ürüne coğrafi işaret alınması ile birlikte dünya pazarına sunulmaya başlanacak.

Mor soğana coğrafi işaret alınması için yetkililer harekete geçti. Sicilya, Avustralya ve Balıkesir’in Erdek ilçesinde bulunan Kapıdağ Yarımadası’nda 4 kırsal mahallede üretilen mor soğan her geçen gün daha popüler olmaya devam ediyor. Ürünün coğrafi işaret alması ile birlikte dünya pazarına açılacağını belirten yetkililer, ürünün tarihi geçmişi hakkında da bilgi verdi. Çok uzun yıllar önce yöreye gelen göçmenlerin getirdiği tohumlar ile mor soğanın üretilmeye başlandığını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dilek Işıktaş, mor soğanın şu anda Türkiye’de sadece Kapıdağ Yarımadası’nda üretildiğini söyledi. Ürünün tohumlarının ülkenin pek çok yerine götürüldüğünü belirten Işıktaş, farklı yerlerde yapılan üretimlerin Kapıdağ Yarımadası’ndaki gibi sonuç vermediğini, üründen en güzel renk ve tadın Kapıdağ Yarımadası’nda bulunan Turhanlar, Ormanlı, Ballıpınar ve Doğanlar mahallelerinden elde edildiğini söyledi.

550 Dekarlık Üretim Alanı

Bölgedeki 4 mahallede yılda ortalama olarak 500 – 550 dekarlık alanda üretim gerçekleştiğini belirten Işıktaş, yılda 3 bin 500 ton arası üretim gerçekleştiğini, bu yılın ürününün hasadına başlandığını söyledi. Yöredeki kadınların soğanı özel bir teknik ile örerek büyük marketlere gönderdiklerini belirten Işıktaş, ürünün bölgede zeytinden sonra gelen en önemli ürün olduğunu, tatlı ve sulu olduğu için balığın yanında tüketildiğini ve adının balık soğanı diye de bilindiğini söyledi.

Coğrafi Tescil Gelecek

Yörede yetişen soğanların özel olduğunu belirten Erdek Ticaret Odası (ETO) Başkanı Özlem Sarı, ürünün coğrafi işaret kazanması için gerekli çalışmaların başlatıldığını, bunun için 6 ay önce başvurunun yapıldığını ve sonuç beklendiğini söyledi.

mor soğan ekonomi coğrafi işaret ihracat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi