Türkiye Rüzgâr Gücünde Lider!
Advert Advert Advert


Türkiye Rüzgâr Gücünde Lider!


Türkiye Rüzgâr Gücünde Lider!
Türkiye Rüzgâr Gücünde Lider! -

Türkiye’de kurulu rüzgâr gücünde yüzde 30 oranında büyüme görüldüğünü belirten Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Ermut, Türkiye’nin bu alanda lider konumda olduğunu söyledi.

Bulunduğu coğrafi konum itibari ile yenilenebilir rüzgâr enerji konusunda çok büyük potansiyeli olan ülkemizde bu alanda yeni bir tesisin açılışı yapıldı. Açılışta bir konuşma gerçekleştiren Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Ermut rüzgâr enerjisinin Türkiye’deki pozisyonu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bergama Organize Sanayi Bölgesi'nde (BOSBİ) gerçekleştirilen LM Wind Power'ın kurduğu tesisin açılışına katılan Ermut, Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dair yatırımların çok büyük önemi olduğunu, Bergama’da kurulan bu yeni tesisin Türkiye açısından önemli bir tesis olduğunu söyledi. Türkiye’nin coğrafi konumu itibari ile rüzgâr enerjisi açısından büyük potansiyeli olduğunu ve her geçen gün bu alanda yapılan yatırımlarda artış yaşandığını belirten Ermut, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik ihtiyacının karşılanabilmesi için hükümetin ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın gayretlerinin çok büyük olduğunu söyledi.

Her Yıl Yeni Yatırımlar Yapılıyor

Bu alanda yapılan yatırımlara çok büyük önem verildiğini belirten Ermut, son 10 yıllık zaman dilimi içerisinde rüzgâr yatırımlarında istikrarlı bir politika izlendiğini ve her yıl ortalama olarak 1 gigavat kapasiteli rüzgâr santralinin devreye alındığını söyledi.

Liderlik Koltuğunda Türkiye Var

Şu anda Türkiye’nin kurulu rüzgâr gücünün 6,1 gigavatı geride bıraktığını belirten Ermut, Türkiye’nin kurulu gücünü en fazla artıran Almanya, Çin, ABD ve Hindistan’dan sonra dünya genelinde yüzde 30’luk büyüme oranı ile liderlik koltuğuna oturduğunu söyledi. Ermut kurulan tesiste yılda 500 megavat kapasite ile üretim ve dağıtım yapılmasının planlandığını ve 450 kişinin istihdamının sağlandığını söyledi.

rüzgar santrali ekonomi kurulu güç BOSBİ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!