Koca: Sahip Olunan Metan Gazı 37 Milyar Dolarlık!
Advert Advert Advert


Koca: Sahip Olunan Metan Gazı 37 Milyar Dolarlık!


Koca: Sahip Olunan Metan Gazı 37 Milyar Dolarlık!
Koca: Sahip Olunan Metan Gazı 37 Milyar Dolarlık! -

Türkiye’de bulunan kömür madenlerinden elde edilebilecek metan gazının parasal değeri hakkında açıklamada bulunan Koca, gazın 37 milyar dolarlık olduğunu söyledi.

Türkiye’de bulunan kömür madenlerinden elde edilebilecek metan gazının parasal değeri hakkında açıklamada bulunan Petrol İşleri Genel Müdürü Ömer Koca, metan gazı potansiyelinin 130 milyar metreküp olduğunu ve bunun parasal değerinin 37 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyledi. 22. Dünya Petrol Kongresi'nde açıklama yapan Koca, kömür madenlerinin Türkiye ekonomisi açısından önemli olduğunu, buralardan elde edilebilecek metan gazının ekonomiye ciddi katkı sağlayacağını söyledi. Kömür madenlerindeki güvenlik hakkında da bir açıklamada bulunan Koca, kömür madeni işletmelerindeki güvenlik meselesi ve ticari konular hakkında yeni bir düzenlemeye gidildiğini, ilgili kanuna yeni bir madde eklenmesine karar verildiğini, söz konusu yönetmeliğin şu anda Sayıştay’da bulunduğunu, sonrasında Başbakanlık tarafından uygun bulunursa uygulamaya alınacağını söyledi.

Potansiyeli Değerlendirme Çalışmaları

Düzenleme yapılan yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile maden işletme ruhsatına sahip olan şirketlerin, metan işletme ruhsatı da alması gerekeceğini hatırlatan Koca, Türkiye’nin şu anki mevcut rezervinin 5,1 milyar küp seviyelerinde olduğunu, eğer söz konusu potansiyel gerçekleşirse kömürden elde edilen metan gazının 130 milyar metreküplük bir rezervinin olacağını söyledi. Bunun gerçekleşmesi için ciddi çalışmalar yürütüldüğünü, bu potansiyeli değerlendirmek istediklerini belirten Koca, 37 milyar dolarlık gelirin ekonomi açısından önemli olduğunu söyledi.

Maden İşletme Ruhsatı Şart

Bir şirketin metan gazı ruhsatı alması için ilk etapta talep ettiği bölgede maden işletme ruhsatı olması gerektiğinin altını çizen Koca, müracaat edilen bir bölgede bir ton kömürden en az 5 metreküp metan gazı elde edilmesinin şart koşulacağını, işletmelerin bu durumu göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

ekonomi metan gazı kömür madeni
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi