Şanlıurfa Arazi Sulaması Tüketiminde Lider!
Advert Advert Advert


Şanlıurfa Arazi Sulaması Tüketiminde Lider!


Şanlıurfa Arazi Sulaması Tüketiminde Lider!
Şanlıurfa Arazi Sulaması Tüketiminde Lider! -

Şanlıurfa ekili alan sulamaları yapan iller arasında birinciliği kimseye bırakmıyor. Türkiye genelinde 8 milyar kilovatsaatlik elektriğin sulama alanında kullanıldığını belirten yetkililer bunun 2 milyar kilovatsaatlik kısmının Şanlıurfa’da tüketildiğini açıkladı.

Türkiye genelinde sulama alanlarında kullanılan elektrik tüketimi hakkında açıklamada bulunan yetkililer bu alandaki tüketimde Şanlıurfa’nın birinciliği kimseye bırakmadığını söyledi. Şanlıurfa’daki elektrik tüketimi hakkında açıklamada bulunan Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Dicle EDAŞ) Şanlıurfa İl Müdürü Osman Hondu, Türkiye genelinde ekili arazi sulamalarında tüketilen elektriğin toplamda 8 milyar kilovatsaat olduğunu, bu rakamın 2 milyar kilovatsaatlik kısmının Şanlıurfa’da tüketildiğini söyledi. Hondu katıldığı programda şehirde yaşanan elektrik kesintileri ve kayıp kaçak sorunu hakkında da açıklamalarda bulundu. 2015 yılında Karakaya, Atatürk ve Keban barajlarından toplamda 11 milyar kilovatsaatlik elektrik üretimi gerçekleştirildiğini belirten Hondu, buna rağmen aynı yıl bölgede tüketilen elektrik miktarının bunun 2 katından da daha fazla olduğunu, sarfiyattaki bu yüksek rakamda sulama alanlarının çok büyük etkisinin olduğunu söyledi.

Elektrikten Çok Su Lazım

Bölgedeki elektrik sarfiyatının çok yüksek olmasının sebebinin sulama alanlarında kullanılmasından kaynaklandığını, ülke genelinde tüketilen 8 milyar kilovatsaatlik elektriğin 2 milyarını Şanlıurfa kullanırken kalan kısmı 6 ilin paylaştığını, aslında bölgenin elektrikten çok suya ihtiyacı olduğunu söyledi. Hunda, GAP ve kanalların bitmesi ile birlikte bölgedeki sulama alanlarında kullanılan elektrikte ciddi bir düşüş yaşanacağını söyledi.

Kesintinin Sebebi Fazla Tüketim

Son günlerde sulama alanı dışındaki elektrik tüketiminin de arttığını bunu sebebinin ise sıcaklıkların artması olduğunu belirten Hondu, zaman zaman gerçekleşen elektrik kesintilerinin sebebinin fazla tüketim olduğunu, elektrik kullanımın artması ile yetersiz kalınabildiğini söyledi.

arazi sulama Şanlıurfa ekonomi elektrik tüketimi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!