Advert Advert Advert


   

Yabancı Yatırımlar, Yüzde 65 Oranında Artış Gösterdi

Yabancı Yatırımlar, Yüzde 65 Oranında Artış Gösterdi

Yurt dışında ikamet edenlerin Türkiye üzerinde direkt olarak gerçekleştirmiş oldukları yatırımlar 2017 yılının Mayıs ayına kadar olan sürede, bir önceki yılın aynı zamanına nazaran yüzde 65 oranında yükseliş göstererek, 3,6 milyar doları aştı.

Yurt dışında ikamet edenlerin Türkiye üzerinde direkt olarak gerçekleştirmiş oldukları yatırımlar 2017 yılının Mayıs ayına kadar olan sürede, bir önceki yılın aynı zamanına nazaran yüzde 65 oranında yükseliş göstererek, 3,6 milyar doları aştı. Bu dönem içerisinde gerçekleştirilmiş olan yatırımların yüzde 62’sini, yani 2,3 milyar dolarını İspanya, Hollanda ve Katar sağladı.  

Türkiye tarafından ülke dışına gerçekleştirilen direkt yatırımlar, 1 milyar 288 milyon dolar iken yaklaşık olarak yüzde 9 oranında yükseliş göstererek 1 milyon 406 milyon doları buldu.

Bu yılın 5’inci ayında Türkiye'ye gerçekleştirilen yabancı yatırımlar 915 milyon dolar olarak kayıtlara geçerken, söz konusu olan bu miktar 2016’nın yine mayıs ayına göre yüzde 148 oranında yükseliş kaydetti. 2016 yılının 5’inci ayında Türkiye için gerçekleştirilmiş olan direkt yatırım 369 milyon dolar seviyesinde olmuştu.

Türkiye’de direkt sermaye yatırımı gerçekleştiren ülkelerin istatiksel verileri gözlemlendiğinde en fazla yatırımı Hollanda, İspanya, Katar, Azerbaycan ve Belçika olarak kayıtlara geçtiği görülüyor.

2017 yılında Ocak ve Mayıs ayları arasında yurt dışında yaşayan kişilerin Türkiye’de gerçekleştirmiş oldukları 3,6 milyon dolarlık direkt yatırımın yüzde 27’sini oluşturan 969 milyon dolarını İspanya’nın yapmış olduğu görülüyor.

Ayrıca Mayıs ayına kadar gerçekleştirilen doğrudan yatırımların yüzde 21’ine denk gelen 751 milyon dolarlık kısmının Hollanda tarafından, yüzde 15’ine denk gelen 541 milyon dolarlık kısmının Katar tarafından, yüzde 7’sine denk gelen 270 milyon dolarlık kısmının Azerbaycan tarafından ve yüzde 6’sına denk gelen 210 milyon dolarlık kısmının ise Belçika tarafından yapıldığı da gözlemleniyor. 

yatırım yabancı yatırımlar doğrudan yatırımlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!