Fındık Üreticisi Hasata Hazırlanıyor!
Advert Advert Advert


Fındık Üreticisi Hasata Hazırlanıyor!


Fındık Üreticisi Hasata Hazırlanıyor!
Fındık Üreticisi Hasata Hazırlanıyor! -

Geçen sezonda zorlu süreçlerden geçen fındık üreticileri bu yıl iyi bir sezon geçirmek için kolları sıvadı. Hasat dönemine kısa bir süre kala üreticiler fındık bahçelerini temizlemeye başladılar.

Karadeniz’in lokomotif ürünlerinden olan fındıkta hasat çalışmaları yavaştan başlıyor. Geçtiğimiz yıl kötü bir sezon geçiren fındık üreticiler bu yıl sorun yaşamamak için çalışmalarını sürdürüyor. Geçen yıl rekolte düşüklüğü ve külleme sorunu ile baş başa kalan ve fındık piyasasındaki fiyatların sürekli düşük seyretmesinden dolayı mağdur olan fındık üreticileri devletin el uzatması ile sıkıntılı günleri geride bırakmıştı. Fındık üreticilerinin yaşadığı mağduriyeti en alt sınıra indirmek için ilk etapta alan bazlı gelir desteği yapılmış daha sonrasında ise Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kanalı ile fındık alımı yapılmıştı. TMO kanalı ile fındık alınması ile piyasadaki düşük fiyatın üstünde fındık satışı gerçekleştiren üreticiler bir nebze olsun rahat nefes almıştı. Bu yıl da benzer sorunları yaşamak istemeyen fındık üreticileri kısa bir süre önce bahçelerde ilaçlama işlemlerini gerçekleştirdikten sonra şimdi de hasat döneminde kolaylık yaşamak için bahçelerdeki yabani otları temizlemeye başladılar.

Hasat Çalışmaları Başladı

Fındığın kalitesinin ve veriminin artması için fındık bahçelerinde bakım ve temizlik çalışmalarını yürüten fındık üreticileri, ağustos ayında gerçekleşecek hasat dönemi için şimdiden kolları sıvadı. Bölgede hava sıcaklığının 30 derecenin üzerinde seyrettiğini belirten yetkililer, buna rağmen çiftçilerin bahçelere giderek bahçenin bakımını yaptıklarını söyledi.

Fındık Milli Ürün

Dünyada fındık üretiminin yüzde 75’inin Karadeniz bölgesinde gerçekleştiğini belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındığın milli bir ürün olduğunu adeta yeşil altın olduğunu, fındığın kalitesine ve verimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

fındık üretici TMO ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!