Advert Advert Advert


   

Katar’a Torosların Zirvesinden Bal Gidecek!

Katar’a Torosların Zirvesinden Bal Gidecek!

Katar ile gelişmekte olan ihracat ilişkilerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Mersin’in Erdemli ilçesinde yaylada üretilen organik bal bu yıl ilk kez Katar’a ihraç edilecek.

Yaşadığı sıkıntılı süreçte ilk yardım eli uzatan ülkenin Türkiye olduğunu her fırsatta dile getiren Katarlı yetkililer geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda ticari ilişkilerin bundan sonraki süreçte daha iyi olacağını belirtmişti. Başlıca tedarikçileri olan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ambargo uygulaması ile gıda maddesi ve su sıkıntısı yaşaması muhtemel olan Katar’a ilk günden beri yapılan ihracatlar ile ülkenin bu zamana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadan süreci devam ettirmesi sağlandı. Geçtiğimiz günlerde iki ülkenin ekonomi bakanları bir araya gelerek bundan sonraki süreçte iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha iyi olacağına dair açıklamalarda bulunmuştu. Mersin’den gelen ihraçta haberi de bu kapsamda yapılan çalışmalar arasında bulunuyor. Mersin’in Erdemli ilçesinde Eğriçayır Yaylası’nda 2 bin 500 rakımda üretilen organik Eğriçayır balı bu yıl ilk kez Katarlıların sofrasında yer alacak.

Toroslardan Katar’a

Eğriçayır balının tamamen organik bir ortamda üretildiğini doğal bir bal olduğunu belirten yetkililer, Torosların zirvesinden bu yıl ilk kez Katar’a bal gönderileceğini, bu alanda yapılan ihracatın yörenin balının tanınması açısından çok önemli olduğunu, bundan sonraki yıllarda ihracat rakamının artmasını beklediklerini söyledi.

Yüksek Rekolte

Bölgenin 300 yıldır balcılık ile anıldığını belirten yetkililer, bu yıl hava şartlarının karlı ve bol yağışlı olmasının bal üretimini olumlu etkilediğini, çiçeklerin erken açmasından dolayı arıların yoğun bal üretimi yaptıklarını ve rekoltenin geçmiş yıllara göre 4 kat daha fazla olduğunu söyledi. Balın başta Almanya, Dubai, Ürdün ve Azerbaycan gibi ülkelere ihraç edildiğini belirten üreticiler Katar’a ilk ihracatın bu yıl olacağını söyledi.

bal üretimi ekonomi toroslar katar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!