Advert Advert Advert


   

Turşuluk Lombardi Biber 90 Kuruş! Manisalı Üretici Zorda

Turşuluk Lombardi Biber 90 Kuruş! Manisalı Üretici Zorda

Manisa’da turşuluk biber hasadı başladı. Turşuluk biberin bu yılki kilogram fiyatı 90 kuruşa kadar geriledi. Üretici fiyatlar karşısında ne yapacağını şaşırdı!

Manisa’da turşuluk biber hasadı başladı. Turşuluk biberin bu yılki kilogram fiyatı 90 kuruşa kadar geriledi.  Üretici fiyatlar karşısında ne yapacağını şaşırdı!

Turşuluk biber üreticileri mahsullerini toplamak için tarlalara indi. Bu yıl lombardi cinsi turşuluk biber, üreticisini hayal kırıklığına uğrattı. On yıl öncesinde 1 lira 50 kuruş olan fiyat, bu sene 90 kuruşa kadar geriledi.

Manisa ilinin Saruhanlı ilçesinde lombardi cinsi biber ekimi yapan Yusuf Kafadar, fiyatların çok düşük olmasından dert yandı. Turşuluk biber üretiminde maliyetlerin her geçen yıl artmasına karşın, satış fiyatlarının gerilemesinin kendilerini zor duruma düşürdüğünü söyleyen Kafadar; veriminde geçen yıllara kıyasla çok düşük olduğunu belirtti. Üretimi düşüren ana nedenin 33 nitrat gübrenin yasaklanması olduğunu ifade eden üretici, 10 yıl önceki fiyatlara razı olduklarını söyledi.

İlçede turşuluk biber eken diğer bir üretici Ziraat Mühendisi Hüseyin Zığır da verimin düşmesine işaret ederek, bu yılın sağanak yağış etkisi altında geçtiğini ve dolunun fidelere büyük zarar verdiğini belirtti. İlçede görülen doğal şartlar sonrasında durumun afet olarak değerlendirilebileceğini söyleyen Zığır, “Geçtiğimiz yıl bir dekarlık alandan 2 ton mahsul topluyorduk. Bu yıl ise bu rakam 600 kilograma kadar geriledi” dedi.  Üreticinin yüksek verim yakalayabilmek için elinden geleni yaptığını da ifade eden Zığır, “Üretici tüm çabalarına rağmen, turşuluk biberden her yıl daha az kazanç elde ediyor” diyerek, domates üreticisine verilen prim desteğine değindi. Zığır, “Domates üreticisine dekar başına 70 liralık destek veriliyor. Biber üreticileri olarak bizlere de destek verilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu. 

lombardi cinsi biber turşuluk biber turşuluk biber fiyatı manisa saruhanlı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!