Advert Advert Advert


   

Kilis Tarım ve Ticaret İle Anılmak İstiyor!

Kilis Tarım ve Ticaret İle Anılmak İstiyor!

Suriye’de yaşanan gelişmelerden en çok etkilenen şehirlerden biri olan Kilis bundan sonraki süreçte sınırdaki olaylardan bağımsız anılmak istiyor. Kilis tarım ve ticaret konusunda yeni yatırımların yeri olacak.

Coğrafi konum olarak çok önemli bir yerde bulunan Türkiye’de komşularda yaşanan sıkıntılardan dolayı sınıra yakın olan şehirlerde zaman zaman sıkıntılı süreçler yaşanabiliyor. Geçtiğimiz yıl DEAŞ’lı teröristler tarafından atılan roketler nedeni ile çok zor zamanlar geçiren Kilis halkı bu günlerin geride kalması için yoğun çaba sarf ediyor. Suriye’de yaşanan sıkıntılar sebebi ile fazlası ile göç almak zorunda kalan Kilis’te geçen yıl sosyal ve ekonomik alanda sıkıntılı günler yaşandı. Kilis halkı bundan sonraki süreçte roketler ile değil tarım ve ticaret alanında yapılan çalışmalar ile anılmak istiyor. Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen şehirde devam eden tarım faaliyetleri ile şehrin Elbeyli, Polateli ve Musabeyli ilçelerinde yetiştirilen tarım ürünleri Diyarbakır, Malatya, Adıyaman, Elâzığ, Şanlıurfa gibi şehirlere sevk edildi. İlçelerde yetişen domates, biber ve üzümün gönderildikleri illerde beğeni ile karşılandığını belirten üreticiler bundan sonra tarım ve ticaret alanında yoğun çalışmalar yapılmasını beklediklerini söyledi.

Güvenlik Sorunu Kalmadı

Geçtiğimiz yıl Kilis halkının sıkıntılı bir süreç geçirdiğini belirten Polateli Kaymakamı Bayram Türker, Fırat Kalkanı Harekâtı sayesinde Kilis’te herhangi bir güvenlik problemi kalmadığını son 11 aydır sıkıntısız bir süreç yaşandığını söyledi.

Su Sıkıntısı Var

Şehirde tarımın büyük önem arz ettiğini belirten Türker, yörede yetişen domatesten sezonunda 15 ila 20 milyon lira arası gelir elde edildiğini, bu rakamın daha da yükselebileceğini ancak sulama sıkıntısı yaşandığını, bu alanda çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

tarım kilis ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
QNB Finansbank'tan 15 Yıl Vadeli, Anında 150.000 TL Konut Kredisi!
QNB Finansbank'tan 15 Yıl Vadeli, Anında 150.000 TL Konut Kredisi!
Varlık Fonu Yatırımları Desteklenecek
Varlık Fonu Yatırımları Desteklenecek