Yağışlar Rekolteyi Yükseltti!
Advert Advert Advert


Yağışlar Rekolteyi Yükseltti!


Yağışlar Rekolteyi Yükseltti!
Yağışlar Rekolteyi Yükseltti! -

Bu yıl yağışların bol olması Mardin’de buğday rekoltesini etkiledi. Geçen yıl 1 milyon ton olan buğday rekoltesinin bu yıl 1 milyon 150 bin ton olması bekleniyor.

Bu yıl yağan yağışlar Mardinli çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen buğday rekoltesinin üstüne çıkmayı planlayan çiftçiler yağışların bol olmasının tarlalara bereket getirdiğini belirtiyor. Mardin’de gerçekleştirilen çiftçilik hakkında açıklamalarda bulunan Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, geçtiğimiz yıl Mardin’de buğday rekoltesinin 1 milyon ton seviyelerinde olduğunu, bu yıl yağışların bol olması ile rekoltede yüzde 10’un üzerinde artış beklediklerini, tahmini rekoltenin 1 milyon 150 bin ton olduğunu söyledi. Kentte yetiştirilen buğdayın hem iç hem dış piyasada önemli bir ürün olduğunu, ihracat alanında da önemli bir ürün olduğunu belirten Öter, rekoltenin yüksek olmasının hem üreticiyi hem de ihracatçıyı memnun eden bir gelişme olduğunu söyledi.

Ortadoğu’ya İhraç Ediliyor

Çiftçiler tarafından hasadı gerçekleştirilen buğdayın makarna, un, bulgur olarak işlendiğini ve genellikle Ortadoğu ülkelerine ihraç edildiğini belirten Öter, bölgenin dünyanın en verimli toprakları olduğunu, üretilen buğday ve mercimeğin dünyanın en kaliteli ürünü olduğunu, burada üretilen buğdayın Türkiye’nin diğer şehirlerindekilere göre 100 kuruş daha pahalıya satıldığını söyledi.

Üretim Ortamı Rahat

Mardin’de çiftçilik konusunda hiçbir sıkıntının olmadığını, çiftçilerin rahat bir şekilde üretim yapabildiğini belirten yetkililer, hasat zamanı şehre il dışından yaklaşık olarak 1000 kişinin mevsimlik işçi olarak geldiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl buğdaydan zarar edildiğini belirten yetkililer, bu yıl hem buğday fiyatının geçen yıla oranla daha yüksek olduğunu, hem de rekoltenin yüksek olduğunu o yüzden bu yılın kârlı geçeceğini söyledi.

buğday ekonomi ihracat rekolte
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!