Yandex.Taxi ve Uber Birleşiyor!
Advert Advert Advert


Yandex.Taxi ve Uber Birleşiyor!


Yandex.Taxi ve Uber Birleşiyor!
Yandex.Taxi ve Uber Birleşiyor! -

Rusya’nın online ulaşım uygulaması olan Yandex.Taxi ile, şoförü ile beraber otomobil kiralama firması olan Uber çalışmalarını birlikte yürütme kararı aldı.

Rusya’nın online ulaşım uygulaması olan Yandex.Taxi ile, şoförü ile beraber otomobil kiralama firması olan Uber çalışmalarını birlikte yürütme kararı aldı. Dijital dönüşüm sektörünün uluslararası piyasalarda en büyük emsali olan bu iki şirket, yaptıkları anlaşma neticesinde bir araya gelerek yeni bir araç paylaşım şekli meydana getirdi.

Kişisel araç kullanımı ve toplu ulaşıma farklı bir alternatif olacak olan bu yeni modelin, Rusya’nın ulaşım sektörüne yüzde 5 ya da yüzde 6 civarında bir katkı payı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Gelişmekte olan ekonomiye büyük ölçüde fayda sağlayacak olan bu yeni model araç paylaşımı, uygulama kullanıcıları için daha önce Yandex.Taxi ve Uber’de olduğu gibi faaliyet gösterecek. Söz konusu olan bu uygulamada çalışan şoförler ise, bütünleşmiş yeni bir uygulamaya geçiş yapacak. Bütünleşmiş olan bu şoför platformu sayesinde uygulama kapsamında faaliyet gösterecek olan araç sayılarında artış yaşanacak. Dolayısıyla müşterilerin araç bekleme süreleri de bir hayli azalacak. Müşteriler daha makul ücretler ile ulaşım sağlama imkânı elde ederken, sürüceler ise 1 saat içerisinde daha fazla yolcuya hizmet verebilecek. Söz konusu olan bu yeni uygulamanın kalitesini artırabilmek için, Yandex’in küresel anlamda başarı elde etmiş olan navigasyon ve harita uygulamalarından da faydalanılacak.

Yandex.Taxi ve Uber’in yapmış olduğu iş ortaklığının bedelinin ise 3.73 milyon dolar civarında olduğu açıklandı. Söz konusu olan bu iş ortaklığı için Uber tarafından 100 milyon dolar, Yandex.Taxi tarafından ise 225 milyon dolar yatırım yapılacak. Bu ortaklıkta Yandex.Taxi yüzde 59.3’lük hissenin sahibi olurken, Uber ise yüzde 36.6’lık hissenin sahibi olacak. Geri kalan yüzde 4.1 hisse de çalışanların elinde olacak. 

Dijital dönüşüm sektörü Yandex.Taxi Uber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!