17 Temmuz Haftasında Borsada Neler Olacak?
Advert Advert Advert


17 Temmuz Haftasında Borsada Neler Olacak?


17 Temmuz Haftasında Borsada Neler Olacak?
17 Temmuz Haftasında Borsada Neler Olacak? -

​Borsa İstanbul’da görülen yarışın devam edip etmeyeceğin dair akıllarda yer alan soruya bazı endekslerdeki artışlar tarafından cevap geldi. Söz konusu olan bu yarışma hali, yabancı yatırımcıların etkisiyle sürerken, BIST 100 Endeksi Türk Lirası bazında 105.175 puan ile yeni bir zirveye ulaştı.

Borsa İstanbul’da görülen yarışın devam edip etmeyeceğin dair akıllarda yer alan soruya bazı endekslerdeki artışlar tarafından cevap geldi. Söz konusu olan bu yarışma hali, yabancı yatırımcıların etkisiyle sürerken, BIST 100 Endeksi Türk Lirası bazında 105.175 puan ile yeni bir zirveye ulaştı.

Borsa İstanbul, 100 binin üzerindeki seviyesini devam ettirirken, hisse senetleri son 1 haftalık süre zarfında yaklaşık olarak yüzde 5 oranında değer sahibi oldu. Bunun yanı sıra BIST 30 Endeksi aynı süre zarfı içerisinde yüzde 5.42 oranında bir değer kazanırken, BIST 50 Endeksi’nin kazancı ise yaklaşık olarak yüzde 5.27 oranında gerçekleştiği kaydedildi.

Kimya, ulaştırma, metal ana ve bankacılık sektöründe görülen artışlar yaklaşık olarak yüzde 5 oranının üzerinde gerçekleşti. Son yedi gün içerisinde metal ana sektöründe mevcut olan hisselerde yaklaşık olarak 6.49 oranında, kimya sektöründe mevcut olan hisselerde ise yaklaşık olarak yüzde 6.16 oranında değer kaydettiği görüldü. Ayrıca ulaştırma sektöründe gerçekleşen değer kazancı yüzde 5.70 oranında artış kaydederken, metal eşya sektöründe gerçekleşen değer kazancının ise yüzde 5.51 oranında artış gösterdiği kaydedildi.

Yatırım kuruluşları hakkında yapılan değerlendirmeler incelemeye alındığında, Borsa İstanbul’da halen daha kat edilecek olan yol olduğu gözlemleniyor. Bu durumun en önemli sebeplerinden bir olarak da küresel risk iştahında artışların devam etmesi olarak gösteriliyor. Söz konusu olan bu risk iştahı ciddi anlamda devam ettiği vurgulanırken, ayrıca bu riskin para hisselerine akışında da devamlılık olduğu belirtiliyor. Ayrıca borsaların sahip olduğu değer, küresel milli kazancın da üzerine çıkmış durumda olduğu ifade ediliyor.  

BIST 100 Endeksi Borsa İstanbul Yatırım kuruluşları yabancı yatırımcı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018