AB’den Ukrayna’ya Ticari Ayrıcalık Jesti!
Advert Advert Advert


AB’den Ukrayna’ya Ticari Ayrıcalık Jesti!


AB’den Ukrayna’ya Ticari Ayrıcalık Jesti!
AB’den Ukrayna’ya Ticari Ayrıcalık Jesti! Çiğdem Yeniay -

Avrupa Birliği, Ukrayna hakkında önemli bir karar aldı. Alınan bu kararla Ukrayna ekonomisine katkı hedeflenirken, ülkeye yönelik ticari ayrıcalıklar 3 yıl boyunca devam edecek.

Avrupa Birliği, Ukrayna hakkında önemli bir karar aldı. Alınan bu kararla Ukrayna ekonomisine katkı hedeflenirken,  ülkeye yönelik ticari ayrıcalıklar 3 yıl boyunca devam edecek.

Gümrük Vergisi Ödemeyecek

Ukrayna’ya ticari ayrıcalıklar sağlayan bu karar Avrupa Birliği Konseyi tarafından alındı. Konsey ülke ekonomisine destek olmak için gübreden boyaya, ayakkabıdan televizyona ve tarım ürünlerine kadar birçok ürünü ticari ayrıcalıklar dahilinde değerlendirdi. Karar sonrasında Ukrayna, bu ürünleri 3 yıl süre ile Avrupa Birliği ülkelerine; gümrük vergisi ödemeden ihraç etme ayrıcalığına kavuşmuş oldu.

1 Eylül’den İtibaren Uygulanacak

Avrupa Birliği Konseyinin aldığı gümrüksüz ihracat uygulaması 1 Eylül 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak. Ukrayna bu tarihten sonra Avrupa Birliği üyesi olan ülkelere yıllık bazda iki bin 500 tonluk balı gümrüksüz ihraç edecek. Ayrıcalıklara konu olan diğer bir ürün ise domates olarak açıklandı. Ukrayna’nın gümrük vergisi ödemeden söz konusu ülkelere yapacağı yıllık domates ihracatı 3 bin tonluk işlenmiş domates için geçerli olacak. AB Konseyi ticari ayrıcalıklar içinde yıllık bazda 500 tonluk üzüm suyunun, 4.000 tonluk yulafın ve 65 bin tonluk buğdayın da olmasına karar verdiğini açıkladı. Bunların yanı sıra yıllık 625 bin tonluk mısırın, 325 bin tonluk arpanın ve yedi bin 800 tonluk hububatın da AB üyesi ülkelere gümrük vergisi uygulanmadan ihraç edilmesinin de önü açıldı.

Tarım ürünlerinde gümrüksüz işlemler bu kalemlerde görülürken televizyonun, ayakkabının, bakırın ve alüminyumun da gümrük vergisinden muaf tutulmasına karar verildi.

AB Konseyinin aldığı bu kararların uygulamada kalması için Ukrayna’nın temel hak ve özgürlüklere, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına ve yolsuzlukla mücadeledeki tavrını aynı şekilde devam etmesi ön görülüyor. 

avrupa birliği ticari imtiyaz ukrayna ab üyesi ülkeler gümrük vergisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi