İl Bazında En Fazla Zamlanan Konut Fiyatları
Advert Advert Advert


İl Bazında En Fazla Zamlanan Konut Fiyatları


İl Bazında En Fazla Zamlanan Konut Fiyatları
İl Bazında En Fazla Zamlanan Konut Fiyatları Pınar Çürük -

Türkiye’nin 68 ilinde yapılan analizler sonucunda, kira ücretlerinin en fazla arttığı şehir Kırklareli olurken, konut satışlarında en çok artış gösteren ilin Sinop olduğu belirlendi.

Altmış sekiz şehri kapsayan araştırma sonrasında satılık konut fiyatları endeksinin kasım ayında, bir önceki aya göre yüzde 0,87, geçtiğimiz yılın kasım ayına göre yüzde 9,74 oranında bir artış olduğu gözler önüne serildi. Kasım ayı içerisinde Sinop’taki konut satış fiyatları metrekare başına yüzde 2’lik bir artış gösterirken, Mardin’de ise konut satış fiyatları metrekare başında yüzde 1’lik bir azalma gösterdi. Konut kira fiyatları üzerinde yapılan araştırma ise Kırklareli’nde metrekare başına konut kirasının yüzde 2 arttığı, Bilecik’te ise metrekare başına yüzde 2,12’lik azaldığı görüldü.

Aynı şekilde, kasım ayı itibariyle en yüksek kira getirisi yapan şehirler yıllık bazla listelendiğinde Aydın, Van ve Giresun şehirleri ilk üçte yer alıyor.

İstanbul için ise değerler biraz daha farklı. Asya yakasında yapılan ve yapımı devam eden markalı konut projeleri yüzde 0,56 oranında, Avrupa yakasında yapılan veya yapımı devam eden markalı konut projeleri de yüzde 0,24 oranında bir artış gösterdi.

Oda sayısına göre artışa bakacak olursak da; 1+1 konutlarda yüzde 0,47, 2+1 konutlarda yüzde 0,12, 3+1 konutlarda yüzde 0,58, 4+1 konutlarda ise yüzde 0,27 oranında bir artış görüldü.
Metrekare büyüklüğüne göre gerçekleşen artışlara baktığımızda da 51-75 metrekare aralığındaki dairelerde yüzde 0,48 oranında bir artış, 76-100 metrekare aralığındaki dairelerde yüzde 0,12 oranında bir artış, 101-125 metrekare aralığındaki dairelerde yüzde 0,17 oranında bir artış, 126-160 metrekare aralığındaki dairelerde yüzde 0,47 oranında bir artış, 151 metrekare ve üstü dairelerde ise yüzde 0,20 oranında bir artış olduğu gözlemlendi

 

ev emlak zam kira fiyatları kira ücretler emlak ücretleri kira getirisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!