Et ve Süt Kurumu’na Sıfır Gümrük Vergili Kontenjan!
Advert Advert Advert


Et ve Süt Kurumu’na Sıfır Gümrük Vergili Kontenjan!


Et ve Süt Kurumu’na Sıfır Gümrük Vergili Kontenjan!
Et ve Süt Kurumu’na Sıfır Gümrük Vergili Kontenjan! Çiğdem Yeniay -

Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre Et ve Süt Kurumu’na gümrük vergisiz ve 2018 yılının sonuna kadar geçerli olmak üzere, 500 bin adetlik canlı büyükbaş havyan kontenjanı verildi.

Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre Et ve Süt Kurumu’na gümrük vergisiz ve 2018 yılının sonuna kadar geçerli olmak üzere, 500 bin adetlik canlı büyükbaş havyan kontenjanı verildi. Kontenjanda 475 bin adet canlı koyunda yer aldı. Büyükbaş hayvan etinde tahsis edilen miktar ise 75 bin ton olurken, 20 bin tonluk karkas et kontenjanı da bu yılın sonuna kadar geçerli olacak.

Bakanlar Kurulu’nun Canlı Hayvan ve Et İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararına göre, Et ve Süt Kurumu’na sıfır gümrük vergili kontenjan tanınmış oldu.

500 Bin Adet Canlı Büyükbaş Hayvan

Karar doğrultusunda, Et ve Süt Kurumu’na sıfır gümrük vergisi şartıyla gelecek yılın sonuna kadar 500 bin adetlik canlı ve büyükbaş hayvan kontenjanı verilmiş oldu. Et ve Süt Kurumu’na tanınan canlı hayvan kontenjanlarından bir diğeri ise koyun ve keçi olarak kaydedildi. Buna göre Kuruma koyun ve keçide tanınan, sıfır gümrük vergili kontenjan 475 bin başlık hayvanı kapsadı.

75 Bin Tonluk Taze ve Soğutulmuş Et

Kuruma tahsis edilen kontenjanlar arasında taze ve dondurulmuş büyükbaş hayvan eti de yer aldı. Bakanlar Kurulu Kuruma 75 bin tonluk taze ve dondurulmuş büyükbaş hayvan eti kontenjanı tanıdı. Ayrılan et kontenjanı içerisinde çeyrek karkas ette yerini aldı. Buna göre Et ve Süt Kurumu’na verilen çeyrek karkas et kontenjanı 20 bin ton olarak kaydedildi. Söz konusu sıfır gümrük vergili et kontenjanlarının bu yılın sonuna kadar geçerli olmasına karar verildi.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı ve Resmi Gazetede yayımlanan bu kararlar doğrultusunda gerçekleşecek ithal etlerin, ithal lisanslarını ise Ekonomi Bakanlığı düzenleyecek. 

bakanlar kurulu resmi gazete et ve süt kurumu sıfır gümrük vergili kontenjan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!