Dünyanın En Büyük Barajının Gövdesi Tamamlandı
Advert Advert Advert


Dünyanın En Büyük Barajının Gövdesi Tamamlandı


Dünyanın En Büyük Barajının Gövdesi Tamamlandı
Dünyanın En Büyük Barajının Gövdesi Tamamlandı -

Tamamlandığında kret uzunluğu bakımından dünyanın en büyük barajı olacak olan Ilısu Barajı’nın gövdesi tamamlandı. Projenin bitiş maliyetin 7 milyar lira, yıllık elektrik üretiminin ise 4 milyar 120 milyon kilovat saat olması bekleniyor.

Ilısu Barajı’nın tamamlandığında kret uzunluğu bakımından dünyanın en büyük barajı olacağını söyleyen Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, barajın bugünlere gelmesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Baraj inşaatının birçok defa terör örgütlerinin hedefi haline geldiğini, Türkiye’nin vizyon projelerinden biri olan Ilısu Barajı’nın zorlu bir süreç içerisinde inşaatının ilerlediğini belirten Acu, barajın gövde dolgusunun şu anda yüzde 100’ünün tamamlandığını söyledi. Barajın terör örgütü PKK’nın geçiş güzergahında bulunması dolayısı ile şantiyenin defalarca hedef haline geldiğini işçilerin defalarca iş bıraktığını belirten Acu, Türkiye’nin bu tür bir proje yapmasını hazmedemeyen bazı kesimlerin baraj inşaatının durdurulmasını istediğini ancak tüm olumsuzluklara rağmen yılmadan büyük fedakarlıklarla bu günlere gelindiğini söyledi.

7 Milyar Liraya Mâl Olacak

Ilısu Barajı’nın dünyada da bir ilk olduğunu, dolgu hacmi açısından Türkiye’nin ikinci, kurulu güç bakımından ise 4’üncü büyük barajı olduğunu belirten Acu, barajın kurulu gücünün 1200 megavat olacağını söyledi. Ilısu Barajı’nın bitiş maliyetinin 7 milyar lira olmasını beklediklerini belirten Acu, barajın yıllık 4 milyar 120 milyon kilovatsaat elektrik üretimi sağlayacağını ülke ekonomisine katkısının ise 1,3 milyar lira olacağını söyledi.

Tarih ve Kültür Korumasına 350 Milyar Harcandı

Baraj gölü altında kalacak olan yerleşim yerleri ve kültür mirasları için de gerekli çalışmaların yapıldığını, tarihi ve kültür varlıklarının korunması için 350 milyar lira gibi bir bütçenin ayrıldığını belirten Acu, yeniden yerleşim alanı için ise 2 milyar 750 milyon liralık ödenek ayrıldığını söyledi.

ekonomi ılısu barajı elektrik üretimi vizyon proje
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!