Karabuğday Hasatta Çiftçiyi Sevindirdi
Advert Advert Advert


Karabuğday Hasatta Çiftçiyi Sevindirdi


Karabuğday Hasatta Çiftçiyi Sevindirdi
Karabuğday Hasatta Çiftçiyi Sevindirdi -

Ülkemizde sadece Bilecik’in Gölpazarı ilçesinin bazı köylerinde ekimi yapılan kara buğday hasadı çiftçinin yüzünü güldürdü.

Bilecik’in Gölpazarı ilçesinin Kurşunlu, Beşevler ve Bolatlı köylerinde ekilen kara buğday hasatta verimi ile yüzleri güldürdü. Ankara Üniversitesi (AÜ) Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve araştırma Merkezi (AKÇAM), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Karabuğday Yetiştiricileri ve Sağlıklı Yaşam Derneği (KARSADER) tarafından hayata geçirilen proje kapsamında 300 dekara yakın arazide kara buğday ekimi yapıldı.

Türk Traktör sponsorluğunda gerçekleştirilen ''Filizlerin Mucizeleri - Kadın Çiftçi ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme Projesi" bölgedeki kadın çiftçilerin gelir düzeyini arttırmak ve kara buğday gibi oldukça sağlıklı bir besini hayatımıza katmak amacı ile başlatıldı. KARSADER Yönetim Kurulu Başkanı ve Projenin Koordinatörü olan Yasemin Sürmeli şimdiye kadar 25 kadın çiftçi ile birlikte 300 dekar alanda kara buğday ekimi gerçekleştirdiklerini belirterek hala devam eden hasadın çiftçinin yüzünü güldürdüğünü belirtti. İlk defa Çiftçi Kayıt Sistemine dahil edilen kara buğday projenin de etkisi ile tarım sigortası kapsamına alındı.

Sürmeli sözlerine şu şekilde devam etti: “Çiftçilerimize maddi destek vermenin yanı sıra başta kara buğday yetiştiriciliği olmak üzere 10 farklı konuda eğitimler verdik. Kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi ve sürdürülmesi için Gölflanöz Kadın Girişi Kooperatifini oluşturduk. 2017 yılı için dekar başına verdiğimiz 100 TL destek ile çiftçilerimizin ekonomik süreçte zorlanmaması amacı ile yardımlar yaptık. Bunun yanında ürünün sanayisinin oluşturulması ve markalaşabilmesi için de çalışmalarımız devam ediyor. Eğer devlet yerli üretimi destekler ve ithal maliyetlerinin altına düşürebilirse daha fazla kadın bu alanda ön plana çıkabilir ve geçimini kara buğday ile sağlayabilir.”

karabuğday bilecik ''Filizlerin Mucizeleri - Kadın Çiftçi ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme Projesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi