TMO 6 Bin Ton Fındık Alımı Gerçekleştirdi
Advert Advert Advert


TMO 6 Bin Ton Fındık Alımı Gerçekleştirdi


TMO 6 Bin Ton Fındık Alımı Gerçekleştirdi
TMO 6 Bin Ton Fındık Alımı Gerçekleştirdi -

24 Nisan’dan itibaren fındık alımı yapan TMO bu sürede 6 bin ton alım gerçekleştirdi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan tarafından yapılan açıklamada, Giresun, Ordu Trabzon, Samsun, Sakarya ve Düzce gibi illerimizde 24 Nisan’da piyasadaki durgunluk ve tüccarların düşük fiyatlar vermesi nedeni ile alıma başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 6 bin ton alım yaptığını belirterek özellikle Ordu ve Giresun illerinde TMO’ya ilginin yoğun olduğunu ifade etti.

Serbest piyasada fındık fiyatının 7 liraya kadar düşmesi üreticilerin isyanına neden olmuştu. Sene içerisinde fındık için cenaze namazı kılarak durumu protesto eden vatandaşlar devletin konuya el atmasını talep etmişti. Yoğun şikayetler nedeni ile TMO devreye sokularak piyasadan fındık toplanmaya başlandı. Serbest piyasada hala 7-8 lira dolaylarında olan fındığı TMO 10 liranın üzerinden alarak üreticiye bir nebze olsun ferahlık verdi.

Gelecek sezonda TMO’nu piyasada olarak üreticilere destek olmasını beklediklerini açıklayan Soydan, serbest piyasa koşullarının üreticileri zor durumda bıraktığını, bu sene artan sıcaklıkların da üreticileri tedirgin ettiğini bu nedenle Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alımların devam etmesinin piyasadaki para akışını arttıracağını sözlerine ekledi.

Mevsim normallerinin üzerinde sıcak giden havalar fındık hasadı alçısından risk oluşturduğundan rekoltenin düşeceğini belirten Soydan bu durumda fındık fiyatlarının da bu kadar düşük olmasını Karadeniz’de fındığa bağlı olarak hayatını devam ettirenleri büyük ekonomik sıkıntılara sokacağını söyleyerek devletin sürece olan katkısının devam etmesinin bölge ekonomisi açısından büyük öneme sahip olduğunu açıkladı. Ülkemizin en önemli tarım ihracat ürünlerinden olan fındık Ağustos ayı boyunca toplanıyor ve yıl boyunca üreticiler ellerindeki ürünü satışa çıkarabiliyor.

TMO Fındık Fındık Alımı Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!