Gelenek Bozulmadı, Capital 500’ün Birincisi Yine Tüpraş Oldu!
Advert Advert Advert


Gelenek Bozulmadı, Capital 500’ün Birincisi Yine Tüpraş Oldu!


Gelenek Bozulmadı, Capital 500’ün Birincisi Yine Tüpraş Oldu!
Gelenek Bozulmadı, Capital 500’ün Birincisi Yine Tüpraş Oldu! Çiğdem Yeniay -

Capital Dergisi araştırma sonuçları açıklandı. Buna göre Türkiye’nin en büyük şirketi Tüpraş olurken OMV ikinci, THY ise üçüncü sıranın sahibi oldu.

Capital Dergisi araştırma sonuçları açıklandı. Türkiye’nin en büyük şirketi Tüpraş olurken OMV ikinci, THY ise üçüncü sıranın sahibi oldu.

Capital 500 şirket araştırmasında bir önceki yıl Türkiye’nin en büyük şirketi Tüpraş olmuştu. Tüpraş yüksek performansıyla yine birinciliği kaptı.

Capital 500 araştırması sonuçlarına geçen yılın verileri değerlendirilerek ulaşıldı. Buna göreTtürkiye ekonomisi geçtiğimiz sene yüzde 2,9’lük büyüme yakaladı. Özel sektörün nominal değerleri ise yüzde 10,2’lik büyümeyi başardı. Araştırma listesinde yer alan şirketlerin reel cirosu bir önceki yılda yüzde 0,3 oranında düşmüştü. Geçen yıl ise yüzde 2,3’ü bulan büyüme yakalandı. Geçen yıl Türkiye zorlu bir yıl geçirse de bu büyüme oranları büyük bir başarı olarak kayda geçti.

İlk 3 Büyük Değişmedi

Capital 500’ün araştırma sonuçlarına göre geçen yılın ilk 3 ismi bir önceki yılla aynı oldu. Türkiye’nin en büyük şirketi 2015’de olduğu gibi 2016’da da Tüpraş oldu. Birincilik koltuğunu kaptırmayan Tüpraş’ı OVM takip etti. Listenin 3.’cülük koltuğunda oturan ise Türk Hava Yolları oldu.

Tüpraş, OVM ve THY Türkiye’nin en büyük şirketi olma istikrarını son 5 yıldır korumayı başararak rakiplerini geçen yılda geride bıraktı.

Capital 500 listesinin ilk on ismi 2015 yılında da, ilk 10 arasında yer almaktaydı. Sonuçlara göre sektörel bazdaki dağılımda ağırlık enerji sektörünün oldu. Türkiye’nin en büyük 10 şirketinin 4 tanesi enerji sektöründe faaliyet gösteriyor.  

Capital 500’de yer alan şirketlerin kâr oranlarındaki gelişmeler ise şöyle oldu. Söz konusu şirketlerin nominal karlılık oranları yüzde 11’lik artışa imza attı. Bir önceki yılın sonuçlarında ise yüzde 1,4 oranında gerileme belirlenmişti.  Listede yer alan şirketlerin reel karlılık oranı geçen yılın verileri baz alındığında yüzde 3 oranında arttı. Bir önceki yılda ise yüzde 8,3 oranında gerileme kaydedilmişti. 

capital dergisi capital 500 listesi capital 500 tüpraş türkiyenin en büyük şirketi thy ovm
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!