Dolmalık Kuru Biberde Rekor Üretim
Advert Advert Advert


Dolmalık Kuru Biberde Rekor Üretim


Dolmalık Kuru Biberde Rekor Üretim
Dolmalık Kuru Biberde Rekor Üretim -

Aydın’ın Nazilli ilçesinde kuru patlıcan üretimi gerçekleştiren Karaefe ailesi dolmalık biberde de yüksek oranda verim elde etti.

Nazilli’nin Yıldıztepe Mahallesi’nde uzun yıllardır sebze üretimi yapan Turgay Karaefe ve ailesi Afrika ve Avrupa ülkelerine kuru patlıcan ihracatı gerçekleştirerek gelir elde ediyordu. “Patlıcan vadisi” adını verdikleri özel bir bölgede kurutma işlemini gerçekleştirdiklerini belirten Karaefe, bölgenin yüksek kurutma randımanı sayesinde birçok farklı sebze türünde hizmet vermeye başladıklarını ve bunda da başarı sağladıklarını belirtti.

Kuru patlıcanın yanı sıra, kabak, fasulye, sivri biber ve dolmalık biber kuruttuklarını belirten Karaefe tüm yaz sezonunu aktif bir şekilde geçirdiklerini belirtti. Patlıcanın girdiği eve biber de girer mantığı ile işe öncelikle 20 ton yaş biber ile başladıklarını belirten Karaefe zamanla üretimlerini arttırdıklarını 50, 100, 200 derken 400 tona kadar üretimlerini arttırdıklarını belirterek bu alanda önemli bir gelir kaynağı elde ettik dedi. İzmir’in Torbalı ilçesinden tonlarca dolmalık yaş biberi Nazilli’ye getirmelerinin ardından burada her birini tek tek asarak doğal güneş ışığında kuruttuklarını belirten çiftçi, bu yöntemle hem iç piyasaya hem de dış piyasaya ürün verdiklerini belirtti.

Ürünleri hakkında bilgi veren Karaefe şu şekilde konuştu:

“Kendi markamızı kurduk ve bu marka ile hem iç piyasaya hem de dış piyasaya satış yapıyoruz. Hollanda’da bir depo kurduk. Bu depo ile Amerika, Dubai, Avusturya, Almanya ve Katar gibi ülkelere satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Yurt dışında yaşamakta olan gurbetçilerimiz de bu tadı çok seviyor. 400 yaş kuru biberden 100 ton kuru biber elde ediyoruz. Bunun da 65 tonunu ihraç ediyoruz.” dedi.

kuru biber ihracat nazilli
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!