Türkiye Hazır Giyim Sektöründe Sınıf Atladı
Advert Advert Advert


Türkiye Hazır Giyim Sektöründe Sınıf Atladı


Türkiye Hazır Giyim Sektöründe Sınıf Atladı
Türkiye Hazır Giyim Sektöründe Sınıf Atladı -

Türk tekstilcileri artık marka firmalar ile kaliteli üretim için çalışıyor. Geçmişe oranla hem sınıf atladık hem de daha fazla gelir elde edebiliyoruz.

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Başkanı Şenol Şankaya gazeteciler ile bir araya gelerek sektör hakkında açıklamalarda bulundu. Türk üreticisinin kalitesi ile farkını öne koyduğunu belirten Şankaya: “Biz bundan 10 sene öncesine kadar basic denilen ucuz malların üretiminde önemli bir oyuncuyduk. Artık bu malların üretimi Pakistan, Bangladeş ve Uzakdoğu’da gerçekleştiriliyor. Türk üreticileri ise daha fazla katma değere sahip ürünlerin üretiminde önemli bir aşama kaydetti. Artık lüks segmentteki markalar ile çalışarak kaliteli üretim gerçekleştiriyoruz. Özellikle hükümetimizin bu alandaki destekleri hem Ar-Ge hem tasarım hem de kalite aşamalarımızı yenilememizi sağladı. Sektöre yapılan yatırımlar karşılığını çok iyi seviyelerde veriyor.” Dedi.

İnovasyan, ar-ge, tasarım ve makine parkuru alanlarında yaptıkları yatırımların ihracat değerlerinde karşılığını fazlası ile aldıklarını belirten Şankaya sözlerine şu şekilde devam etti:

“Çok değil bundan 4-5 sene önce ihracatlarımız da kilogram değeri 16-18 dolar bandındaydı. Günümüzde ise 24-26 dolar bandına ulaşmış durumdayız. Bu kadar kısa sürede bu başarı tekstilcilerimizin yatırımları sayesindedir. Artık Zara, Hugo Boss, Esprit, Tchibo, H&M, Bershka gibi büyük firmaların yanı sıra özel tasarımcılar ile de çalışıyoruz. Turquality gibi alanlarda devletin sağladığı destek bizim de kendimizi geliştirmemizi sağladı. Önümüzdeki günlerde bu alanlardaki yatırımlarımız daha artacak. Fransa ve İtalya gibi birinci dünya ülkelerinde ihracatta kilogram değeri 48-55 dolar bandında. Bizim de bu seviyeye ulaşmamamız için hiçbir neden yok.”

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Başkanı Şenol Şankaya tekstil hazır giyim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!