Advert Advert Advert
TESK Başkanından Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmayın Uyarısı

TESK Başkanı Palandöken kredi kartı ile borçlanmanın arttığına dikkatleri çekerek bu konuda vatandaşları uyardı.


TESK Başkanından Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmayın Uyarısı

TESK Başkanı Palandöken kredi kartı ile borçlanmanın arttığına dikkatleri çekerek bu konuda vatandaşları uyardı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan açıklamada vatandaşların kredi kartını kullanarak borçlanmakta ve ödeme zorluğu yaşamakta olduklarına dikkat çekilerek mümkün olduğunca nakit ödeme yapılmasının ekonomik anlamda kişilere rahatlık sağlayacağı belirtildi.

Palandöken tarafından yazılı olarak gerçekleştirilen açıklamada kredi kartı borcu olanların sayısının her gün arttığı belirtilirken vatandaşların kartlarına güvenerek ihtiyacından daha fazlasını almaya yöneldiği ve bu durumun zamanda dipsiz bir borç kuyusu oluşturduğu belirtildi.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından hazırlanan Mayıs 2017 raporuna göre bireysel kredi ve de kredi kartı borçlusu sayılarında her geçen gün büyük bir artış yaşandığı verilere yansıdı. Geçtiğimiz yılın ilk beş ayına oranla kredi kartı borcu olan kişi sayısında %5’in üzerinde bir yükseliş gerçekleşti. Konu ile ilgili açıklamalarında bu verilere de değinen Palandöken kart kullanımının zamanla borcu kapatabilmek için yüksek faizli kredi çekimine neden olduğunu bu durumun da hem aile içerisinde huzursuzluklara hem de kişilerin depresyona girmesine kadar ilerlediğini bu nedenle mümkün olduğunca alışverişlerin nakit olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Esnafın da kredi kartı ile ödeme alırken zora düştüğünü ve gelirinin azaldığını belirten Başkan piyasada nakit akışının artmasının esnaf açısından da önemli olduğunu ifade etti.

Kredi kartları taksitli ödeme imkanı ve puan kazanımları nedeni ile birçok kişi tarafından kullanılıyor. Özellikle ekonomik dar boğazdan geçtiğimiz şu günlerde kredi kartı ile alışverişler de kişiler ellerinde olmayan parayı da harcayarak kartın ödemesini asgari oranlardan gerçekleştiriyor. Bu şekilde devam eden döngü zamanla borcun artmasına ve altından kalkılamayacak bir hal almasına sebep oluyor. Bilinçli bir şekilde kredi kartı kullanmak oldukça faydalı iken bilinçsizce yapılan işlemler kişileri borç batağına sürüklüyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken kredi kartı kart kullanımı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank'tan İpotek Karşılığında Yüksek Tutarlı İhtiyaç Kredisi!
Vakıfbank'tan İpotek Karşılığında Yüksek Tutarlı İhtiyaç Kredisi!
Emeklilere 70 Liraya Tatil
Emeklilere 70 Liraya Tatil