Advert Advert Advert
Fındık Hasadı Erken Başladı

Artan sıcaklıklar sahil kesimlerinde fındığın çabuk olgunlaşmasını sağladı. Ordu’lu çiftçiler fındık toplamaya başladı.


Fındık Hasadı Erken Başladı

Artan sıcaklıklar sahil kesimlerinde fındığın çabuk olgunlaşmasını sağladı. Ordu’lu çiftçiler fındık toplamaya başladı.

Ülkemizin en önemli ihracat ürünlerinden olan fındık artan sıcaklıklar nedeni ile bu sene beklenen tarihten daha önce olgunlaştı. 8 Ağustos’ta toplanmaya başlanması beklenen fındık özellikle sahil kesimlerinde hızla olgunlaştı.

Ordu’nun Altınordu ilçesinin Saraycık Mahallesi’nde fındık toplamaya başlayan Necati Kırca gazetecilere ürün ve hasat dönemi hakkında bilgi verdi. Normalde yetkililer tarafından sahil bölgesinde toplama işleme 8 Ağustos’ta başlanabileceği belirtilmiş olmasına rağmen sıcaklıkların artmış olmasının üreticiyi tedirgin ettiğini belirten Kırca bu nedenle bölge üreticileri olarak hasada erken başladıklarını belirtti.

Kırca fındık hakkında genel olarak verdiği bilgilerde şu şekilde konuştu: “Fındık oldukça zahmetli bir ürün. Arazilerimiz çok geniş ve genel olarak dağlık. Bu nedenle bazı üreticiler amele almayı tercih ediyor. Ancak amele fiyatlarının yüksekliği ve fındığın çok düşmüş olması vatandaşın fındık sezonuna kötü başlamasına neden oldu. Elde ettiğimiz üründen masraflarımızı çıkarırsak kendimizi şanslı sayacağız. Geçen yıla göre bazı bahçelerimizde ürünümüz yüzde 50 daha fazla. Bu nedenle işçi çalıştırıyoruz. Bölgemize özellikle doğu ve güney doğudan birçok insan iş bulma ümidi ile geliyor. Ancak mevsimlik işçiler hem fındık toplama konusunda bilgisiz hem de arazilerimiz de yürümekte dahi zorlanıyorlar.”

Aynı şekilde fındık hasadına başlamış bir çiftçi olan Şahin Köksal ise fiyatların düşük olmasından şikayetlerini dile getirdi. 10 liranın altında satılan fındığın kendilerine sadece zarar yazdığını belirten Köksal devlet yetkililerinin bu konuya el atması gerekliliğini belirtti.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu ise üreticilere uyarıda bulunarak fındıklarını pazara erken indirmemeleri gerektiğini belirtti. Fiyatın yükselmesi için fındığın bir müddet elde tutulmasının önemli olduğunu belirten Akarsu üreticilerin bu konuda kendilerinin etkili olacağının altını çizdi.

fındık Ordu fındık hasadı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank'tan İpotek Karşılığında Yüksek Tutarlı İhtiyaç Kredisi!
Vakıfbank'tan İpotek Karşılığında Yüksek Tutarlı İhtiyaç Kredisi!
Emeklilere 70 Liraya Tatil
Emeklilere 70 Liraya Tatil