Advert Advert Advert
İhracatta Antep Fıstığı Dopingi

Ülkemizin antep fıstığı ihracatı son 5 yıl içerisinde 14 bin tonu aşarak 215 milyon dolar seviyesine ulaştı.


İhracatta Antep Fıstığı Dopingi

Ülkemizin antep fıstığı ihracatı son 5 yıl içerisinde 14 bin tonu aşarak 215 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yüksek getirisi sebebi ile “yeşil altın” olarak adlandırılan ve birçok ailenin ana geçim kaynağı olan Antep fıstığı her geçen ihracatta daha fazla yere sahip oluyor. Bilinçli üretim ve tarım sayesinde rekoltenin yükseldiği üründe geçtiğimiz yıl 350 bin ton üretim gerçekleştirerek Amerika’nın ardından dünyanın en fazla üretim gerçekleştirilen ikinci ülkesi konumuna gelen Türkiye bu alanda her geçen üretimini arttırarak daha fazla pazar payı elde etmeyi planlıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Doğu Anadolu ve Güneydoğu’da yetiştirilen Antep fıstığı başlıca Avrupa ülkeleri olmak üzere 40’ın üzerinde ülkeye ihraç ediliyor. Türk fıstığına en büyük ilgi ise İtalya tarafından gösteriliyor. 2016 yılında bu ülkeye 28 milyon 91 bin 609 dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi. İtalya’nın ardından en fazla ihraç 7 milyon 972 bin dolar ile Almanya’ya yapıldı.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz tarafından yapılan açıklamada bu ürünün ihracatında farklı ülkelerden de her gün yeni talepler aldıklarını belirtti. Özellikle Uzak Doğu, Avrupa Birliği ve Arap ülkelerinin ilgiyle yaklaştığı üründe farklı pazarlara açılımın daha fazla girdi sağlayacağı ve vatandaşların daha fazla kazanım elde edebileceği belirtildi.

Antep fıstığını diğer ülkelerin fıstığından farklı kılanın tadı ve aroması olduğunu belirten Çıkmaz, bu sayede satışların her geçen gün katlanacağını umduklarını sözlerine ekledi. Bölge insanının da üretime daha fazla sarıldığını bu nedenle her geçen gün daha fazla alanda ekim gerçekleştirildiğini belirten Başkan Çıkmaz devlet desteği sağlanarak bu konuda markalaşmaya gidilmesinin sektörün önünü daha da hızlı açacağını bildirdi.

antep fıstığı ihracat fıstık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbulluya 5 Bin Konutluk TOKİ Müjdesi!
İstanbulluya 5 Bin Konutluk TOKİ Müjdesi!
Yerli Yatırımcının Gözü Amerika’da
Yerli Yatırımcının Gözü Amerika’da