Enflasyondaki Kur Etkisini Kalkınma Bakanı Elvan Açıkladı
Advert Advert Advert


Enflasyondaki Kur Etkisini Kalkınma Bakanı Elvan Açıkladı


Enflasyondaki Kur Etkisini Kalkınma Bakanı Elvan Açıkladı
Enflasyondaki Kur Etkisini Kalkınma Bakanı Elvan Açıkladı -

Dün açıklanmış olan enflasyon verileri hakkında açıklama yapan Bakan Elvan, enflasyonun kurlardan çok çabuk etkilendiğini belirtti.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan özel bir televizyon kanalında katılmış olduğu programda gündeme dair soruları cevapladı. Dün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan temmuz ayı enflasyon verileri hakkında da bilgi veren Elvan kurda yaşanan artışların enflasyonu kısa sürede etkilediğini bunun da doğal olarak Tüketici Fiyat Endeksi’ne yansıdığını belirtti. Açıklanan yüzde 9,79 değerindeki enflasyonun yüzde 2,8’inin kurun yükselmesinden kaynaklandığına dair düşüncelerinin olduğunu ifade eden Elvan ilerleyen dönemlerde kurun sabitlemesi ile birlikte enflasyon değerlerinde yaşanan başarılı düşüşün devam edeceğini umduklarını kaydetti.

Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde enflasyon değerlerinde en az yüzde 2 oranında bir düşüş beklediklerini ve Şubat ayı için tahmin edilen enflasyonun yüzde 7 bandı olduğunu dile getirmiş olan Elvan, önümüzdeki günlerde özellikle gıda alanında gerçekleştirecekleri çalışmalar ile zayiatı düşürerek fiyatları azaltmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Gıda sektöründe özellikle taze meyve sebze alanında zayiat oranlarının büyük bir sorun teşkil ettiğini belirterek, maydanoz, marul, tere, roka gibi bitkilerde yüzde 70’e, domateste ise yüzde 40’a varan zayiatların fiyatlara yansımak zorunda kaldığını bu nedenle bu zayiatı gerek soğuk zincir gerek farklı tedbirler ile azaltmayı planladıklarını ifade etti.

Büyüme oranları hakkında da yorumlarda bulunan Bakan Elvan konuşmasına şu şekilde devam etti: 'İkinci çeyrekte Allah’ın izni ile yüzde 5’in üzerinde, üçüncü çeyrekte ise yüzde 7’nin üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Bu konuda hem yatırımcılarımızı hem de üreticilerimizi teşvik edecek birçok program gerçekleştirdik. Önümüzdeki en büyük engel işsizlik ve kur. İşsizlik rakamlarında tek haneli oranlara düşüş konusunda şu an için ümit var olamıyoruz ama ilerleyen günlerde tanıtılacak Cazibe Merkezleri Programı ile bu konuda önemli adımlar atacağız.' değerlendirmesinde bulundu.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan TÜFE Enflasyon İşsizlik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi