İnternet Satışlarında Engeller Kalkıyor!
Advert Advert Advert


İnternet Satışlarında Engeller Kalkıyor!


İnternet Satışlarında Engeller Kalkıyor!
İnternet Satışlarında Engeller Kalkıyor! Dilek Demirler -

Rekabet Kurulu tarafından hazırlanma aşamasında olan yeni düzenleme ile tüketicilerin daha çok ürün çeşidine daha uygun fiyatla erişmesi sağlanacak.

Rekabet Kurulu tarafından hazırlanma aşamasında olan yeni düzenleme ile tüketicilerin daha çok ürün çeşidine daha uygun fiyatla erişmesi sağlanacak. Dağıtıcı firmaların, diğer bir dağıtıcının bölgesinde bulunan tüketicilerin kendilerinin internet sitesine erişimin kısıtlanmasının önüne geçilecek. İnternet yoluyla gerçekleşen satışlarda ait orana kısıtlama getirilmeyecek.

Rekabet Kurulu tarafından Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz’un düzenlenerek güncellenmesi amacıyla başlatılan çalışma dahilinde rekabet hukukunun içerdiği uygulamalarda saptanan ihtiyaçların karşılanması ve Avrupa Birliği’nin ilgili mevzuatıyla uyumlu hale getirilmesi için internet yoluyla yapılan satışlar, acentelik sözleşmeleri gibi konularda düzenleme yapılacak.

İnternet yoluyla gerçekleşen satışlarla ilgili şu an geçerli olan kurallar ile Avrupa Birliği Komisyonu’nun bu konuya yaklaşımına uygun olmayan noktalar olduğu tespit edildi. Yeni düzenleme ile ortaya çıkan taslakta internet alışverişlerindeki yasaklar yeniden tanımlandı, üreticilerin kafasında soru işareti oluşturan noktalarda düzenlemeye gidildi.

Kılavuzdaki yeni düzenleme ile her distribütör ve bayinin internetten satış yapabilme hakkına sahip olması gerektiği ele alınarak üreticilerin internet satışlarına dair kısıtlamalar yeniden düzenlendi.

Buna göre dağıtıcıların, diğer bir dağıtıcının bölgesinde bulunan müşterilerine erişiminin engellenmesinin ya da üreticilerin müşterileri diğer dağıtıcıların internet sitesine yönlendirmelerinin önüne geçilecek.

Dağıtıcılar bundan böyle müşterilerin kredi kartı bilgilerinden adresine bakacak ve kendi bölgesinde olmadığı halde işlemi sonlandıracak. Ayrıca internet satışlarının işletmenin genel toplam satışa oranı ile ilgili kısıtlamalar, dağıtıcıların internet sitesinde satılan ürüne fiziki satış alanındaki fiyattan daha fazla fiyat koyması bundan böyle pasif satışın engellenmesi olarak kabul görecek.

Bir başka önemli düzenleme ise sağlayıcıların, ürünlerini satacak olan dağıtıcıların internet sitesi ile ilgili bazı taleplerde bulunabilmesi ve internet kullanım koşullarını belirleyebilmesi yönünde olacak. 

Rekabet Kurulu Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz internetten satış yapabilme nternet yoluyla gerçekleşen satışlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi