Advert Advert Advert
Sonbaharda Mardin Ovası Su İle Buluşacak

Mardin ve Kızıltepe ovalarının sulanması projesinin ilk aşamasına sonbahar aylarında başlanacağı belirtildi.


Sonbaharda Mardin Ovası Su İle Buluşacak

Mardin ve Kızıltepe ovalarının sulanması projesinin ilk aşamasına sonbahar aylarında başlanacağı belirtildi.

Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil bölgede gerçekleştirilecek sulama faaliyetleri hakkında basına bilgi verdi. Mardin ve Kızıltepe ovalarının sulanması için gerçekleştirilecek projenin ilk ayağının sonbaharda tamamlanmış olacağını belirten Başkan Karahocagil, sulamanın bölgedeki potansiyelin kullanılmasını sağlayacağını ifade etti.

Kısıtlı iş imkanları ve kuraklık nedeni ile bölge halkının sürekli bir göç durumunda olduğu, bu proje ile en azından tarım ve hayvancılık alanlarında büyük gelişme kaydedilerek vatandaşların topraklarında ekime başlayabileceklerini belirten Karahocagil sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yaklaşık 30 bin hektar alan için alt yapı çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Sırada üst yapıların bitirilmesi var. Bu dönemde bu alanın tamamına yeterli su kaynağını ulaştırmayı hedefliyoruz. Muhtemelen Ekim ayı gibi ilk suyu vereceğiz. Bu su sayesinde hem verim 5 kat artacak hem de katma değeri daha yüksek ürünlerin ekimi gerçekleştirilebilecek. Tarım da yaşanan bu gelişim hem gıda hem de tekstil sanayisini de etkileyecek ve nihayetinde istihdam olanakları yaratılmış olacak. Biz bu bölge halkının refah seviyesinin yükseltilmesi için yıllar önce düğmeye basılmış Güneydoğu Anadolu Projesi’nin Mardin ve Kızıltepe halkasında oldukça önemli bir konuyu çözmüş olacağız. Kuru tarım sadece yılın iki ayı yapılabiliyor oysa sulu tarım her mevsimde hem iş hem de gelir sağlıyor.” dedi.

Mardin’e su 221 kilometre uzunluğunda olan Mardin Ceylanpınar ana su kanalından taşınacak. Bu kanaldaki su ise Atatürk Barajı’ndan geliyor. Su ile birlikte bölgedeki enerji sorunu da çözülmeye çalışılacak. Enerjideki kayıp kaçak oranının en fazla olduğu bölgelerimizden olan Mardin için ayrıca farklı projeler de hayata geçirilecek.

 

Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil Mardin Kızıltepe Su Kanalı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çeşitli Ödeme Planları ile Konut Kredisi ING Bank'tan!
Çeşitli Ödeme Planları ile Konut Kredisi ING Bank'tan!
80 Milyona Zam Müjdesi
80 Milyona Zam Müjdesi