Fransız Otomotiv Devi İran İle Dev Bir Anlaşma İmzaladı
Advert Advert Advert

Fransız Otomotiv Devi İran İle Dev Bir Anlaşma İmzaladı


Fransız Otomotiv Devi İran İle Dev Bir Anlaşma İmzaladı
Fransız Otomotiv Devi İran İle Dev Bir Anlaşma İmzaladı -

Fransız otomotiv üreticisi Renault ile İran arasında 660 milyon avro değerinde bir anlaşma imzalandı.

Fransa ve dünyanın en büyük otomotiv üreticileri arasında yer alan Renault yeni üretim tesisini İran’da açmaya karar verdi. Karşılıklı imzalanan protokol kapsamında İran’da hizmete geçmesi planlanan üretim tesisinde günde 150 bin aracın üretim bandından geçmesi planlanıyor.

İran Sanayi Geliştirme ve Yenileme Organizasyonu ve Fransız otomotiv firması Renault arasında imzalanan 660 milyon Euro değerindeki anlaşma başkent Tahran’da yer alan İran Maden, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı binasında resmi bir tören eşliğinde imzalandı. Renault Orta Doğu bölge temsilcilerinin yanı sıra İran Maden, Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade’nin de katıldığı törende basın mensuplarına konu hakkında bilgi verildi. Uzun bir dönem ekonomik boykotta tutulan ve her türlü ticari ilişkinin Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanmış olduğu İran’da Avrupalı bir şirket tarafından böyle bir üretim tesisinin kurulacak olması analistler tarafından şaşkınlık ile karşılandı.

Gerçekleştirilen protokol sonrası konu ile ilgili bilgi veren Renault firmasının yetkilileri imzalanan anlaşma kapsamında İran’da kuracakları tesisin bu alandaki en büyük yatırımlarından biri olacağı, her gün 150 bin aracın üretileceği tesiste 2024 yılına değin üretimde gerçekleştirilecek gelişmeler ile üretilen araç sayısının günde 300 bine ulaşmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Anlaşma kapsamında İran genelinde Renault satış temsilcilikleri, satış sonrası servis zinciri ve yedek parça ağı da oluşturacaklarını belirten firma yetkilileri bu kapsamda İran’da en fazla tercih edilen marka olmayı ümit ettiklerini belirtti. Gerçekleştirilecek üretim tesisinin ise yüzde 60’ı Fransız Şirketin, yüzde 20’si İran Sanayi Bakanlığı’nın ve yüzde 20’si de özel bir kuruluş olan Naseh Holding’in olacak.

Renault
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek