Türkiye 46 Binden Fazla Yabancıya Ekmek Kapısı Oldu
Advert Advert Advert


Türkiye 46 Binden Fazla Yabancıya Ekmek Kapısı Oldu


Türkiye 46 Binden Fazla Yabancıya Ekmek Kapısı Oldu
Türkiye 46 Binden Fazla Yabancıya Ekmek Kapısı Oldu -

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre yılın ilk 6 ayı içerisinde 46 bin 684 yabancıya çalışma izni verildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından derlenen verilere göre 2017 yılının ilk altı ayında 46 bin 684 yabancıya çalışma izni verildiği belirlendi. İzin verilen yabancılar arasında Suriye kökenliler 8 bin 652 kişi ile ilk sıraya yerleşti.

Dünyanın dört bir tarafından insanların çalışma izni için başvurduğu ülkemizde izin alabilmek için gerçekleştirilen başvuru sayısı 55 bin 671 oldu. Yılın ilk altı ayı içerisinde yapılan başvurulardan 46 bin 684’ü kabul edilerek çalışma izni verildi. 6 bin 347 dosya ise çeşitli gerekçeler ile iade edildi. 812 başvuru da hala karar sürecinde, sonucun netleşmesini bekliyor.

Kabul edilen başvurulardan 24 bin 544’ü erkek, 22 bin 140’ı ise kadın başvuruculardan oluşuyor. Başvurucu ülkeler arasında en fazla sayıda başvuruyu yapan 8 bin 652 dosya ile Suriyeliler oldu. Suriyelileri 5 bin 49 dosya ile Kırgızistan, 4 bin başvuru ile Ukrayna ve 3 bin 884 çalışma izni başvurusu ile Gürcistan izledi. Bu ülkelerin yanı sıra Çin, Türkmenistan, Hindistan ve Rus vatandaşları da çok sayıda başvuru gerçekleştirdi.

Çalışma izni başvurusunda bulunan ülkeler arasında Avrupa ve Amerika vatandaşları da bulunmakta. Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa vatandaşlarının toplam iş başvurusu 3 bini geçti. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları arasından ise 395 kişi çalışma izni başvurusunda bulundu.

Geçtiğimiz yıl toplam çalışma izni başvurusu 73 bin 584 olmuştu. Bu yılın ilk altı ayında yaşanan artış sayesinde yıl sonunda başvuru sayısının 100 bini aşması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yabancı istihdamı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!