Siyez Buğdayının Ekim Alanı Genişliyor
Advert Advert Advert


Siyez Buğdayının Ekim Alanı Genişliyor


Siyez Buğdayının Ekim Alanı Genişliyor
Siyez Buğdayının Ekim Alanı Genişliyor -

Sahip olduğu besin değerinin yanı sıra buğdayın atası olarak da bilinen Siyez buğdayına gösterilen ilgi ekim alanlarının 10 senede 10 kat artmasını sağladı.

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesindeki çiftçiler tarafından ekimi yapılan Siyez buğdayı buğdayın atası olarak biliniyor. Tarihi 10 bin sene öncesine kadar giden bu buğday cinsi aynı zamanda Hitit Buğdayı olarak da biliniyor. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda 14 kromozomu olduğu belirlenen buğday ülkemizde sadece İhsangazi ilçemizde yetiştirilmekte. İç piyasanın yanı sıra ihracatta önemli bir yer bulan ürün ile ilgili her geçen gün ekim alanlarının arttırılması söz konusu oluyor.

Siyez buğdayı hakkında açıklamalar yapan İhsangazi ilçesi Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat ürünü daha iyi tanıtabilmek amacı ile reklam ve tanıtım çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Ekim alanlarını arttırarak vatandaşa istihdam oluşturmayı planladıklarını belirten Canpolat bu konuda konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Siyez buğdayının ana vatanı İhsangazi ilçemiz. Hem yüksek kalite ürünümüz oluyor hem de bura insanı bu buğdaya nasıl davranması gerektiğini iyi biliyor. Biz hem iç hem de dış piyasada tanıtım çalışmaları ile daha fazla insana ulaşmak ve pazar payımızı arttırmak istiyoruz. Şu anda yılda 2 bin ton ürün alıyoruz. Ancak bunu en az iki katına katlamamız ve gerek teknik gerek bilimsel destekler ile üreticilerimize yardımcı olmamız lazım. Siyez sadece bir buğday değil bir kültür hazinesidir. İnşallah önümüzdeki günlerde ekim alanlarımız da daha artacak. 10 yıl öncesinde sadece 1500 dönümde ekilen siyez bugün 15 bin dönüme ekiliyor.”

İhsangazi Siyez Üreticileri Derneği Başkanı Halit Nadir Alıcıoğlu da konu ile ilgili yaptığı açıklamada siyez buğdayının sağlıklı olduğu için tercih edildiğini belirtti. Hem un hem de bulgur olarak satışı bulunan ürünün talebi fazla olduğu için fiyatlarının yükseldiğini bu sayede ekim alanlarının da arttığını belirten Alıcıoğlu, çiftçinin dış pazara açılmak için çalışmaları olduğunu da sözlerine ekledi.

siyez siyez buğdayı Kastamonu İhsangazi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!