Devlet Desteğiyle Günde 5 Ton Süt Üretiyor
Advert Advert Advert


Devlet Desteğiyle Günde 5 Ton Süt Üretiyor


Devlet Desteğiyle Günde 5 Ton Süt Üretiyor
Devlet Desteğiyle Günde 5 Ton Süt Üretiyor -

Mustafa Fidan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan aldığı 4,3 milyon lira hibe desteğiyle Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde 45 bin metrekare alanda çiftlik kurdu.

Mustafa Fidan 10 yıl önce arkadaşları ile birlikte kahvehanede konuşurken hayvancılık yapmaya karar verdiğini, öz sermayesinin yanı sıra Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan almış olduğu 4,3 milyon hibe desteği sayesinde bugün 45 bin metrekare alanda günde 5 bin litre süt sağımı gerçekleştirdiğini ifade etti.

300 büyükbaş hayvan ile üretime başladığını belirten Fidan bugün 700 adet hayvana sahip. Bu hayvanlardan alacağı verimi maksimuma çekmek için her türlü açık sistem ve teknolojik alt yapı ile donatmış. 20 kişiye istihdam sağlanan işletme de aynı zamanda 50 üniversite öğrencisi de staj yapıyor.

İşletmesi hakkında basın mensuplarına bilgi veren Fidan şu şekilde konuştu:

“Ben bu işletmeyi kurmadan önce seramik üretimi gerçekleştiriyordum. Bir gün kahvehanede otururken hayvancılık ile uğraşanların konuşmalarını duydum ve bende bu işi yapacağım dedim. Masada birlikte oturduğum arkadaşlarım bana güldüler ve alay ettiler. Ancak azimle hayalimi yerine getirdim. Bir kahvehane sohbetinden bugün sektörde söz sahibi bir insan olabileceğim bir pozisyona yükseldim. Bu alanda yatırım yapmaya başlamadan önce çok araştırma yaptım. Her teknolojinin en iyisini kullanmaya özen gösterdim. Biz 2009 yılında tüm hayvanlarımıza çip taktık. Bizden önce bu şekilde bir çiftlik ne bu bölgede ne de başka bölgede yoktu. Şimdi hayvancılık ilerliyor. Ulusal süt fabrikaları var. Sabah tankeri getiriyor, doldurup götürüyorlar. Biz buranın insanıyız, buradan başka bir yere gitme veya yatırım yapma imkanımız yok. Kendi topraklarımızda yaşayan insanlara faydamız olabilecekse ne güzel.”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu hayvancılık süt
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!